Duygusal emeğin tükenmişlik üzerindeki etkisinde iş tatmininin rolü
The role of job satisfaction in the effect of emotional labor on burnout
- Tez No: 897467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETULLAH BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, duygusal emeğin tükenmişlik üzerindeki etkisini ve bu etkide iş tatmininin rolünü incelemektedir. Araştırma kapsamında, Türkiye geneli İŞKUR çalışanlarının (doğu anadolu bölgesi İŞKUR çalışanları) duygusal emek düzeyleri, tükenmişlik yaşantıları ve iş tatminleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Günümüzde tükenmişlik çok sık karşımıza çıkan bir kavramdır. Çalışanlar çalıştıkları örgütlere duygusal olarak bir bağ kurmaktadırlar. Duygusal olarak kurdukları bağ sonucunda bazı beklentilere girmekte ve bunun sonucunda tükenmişlik duygusuna kapılmaktadırlar. Literatürde bu kavramlarla ilişkili olarak çok sayıda çalışmanın varlığı mevcuttur. Ancak bu iki kavramın ilişkisinde iş tatmininin aracılık rolü ile ilgili çalışmanın azlığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda bu çalışmaya başlamadan önce yapılan literatür taramasından sonra, bu çalışmanın amacı İŞKUR çalışanlarının (doğu anadolu bölgesi İŞKUR çalışanları) duygusal emek düzeyleri, tükenmişlik durumlarına ve iş tatminine etkisinin olup olmadığını incelemek olarak belirlenmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda geliştirici önlemler alınması hedeflenerek ilgili alan yazınına katkıda bulunması hedeflenmiştir. Çalışmanın ilk bölümde literatür taramasına yer verilmiştir. Çalışmaya ait temel kavramlarla ilgili genel bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde araştırmanın yöntemine ait bilgilere yer verilmiştir. Bu bölümde araştırma kapsamında kullanılacak ölçekler, araştırmanın örneklemi ve yapılacak analizler gibi detay bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Bulgular, duygusal emeğin tükenmişlik üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ve bu etkinin iş tatmini tarafından kısmen medyatör olarak değiştirilebileceğini göstermektedir. Araştırma sonucunda ise, iş tatmininin artırılmasının duygusal emek kaynaklı tükenmişliği azaltabileceği yönünde önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores how emotional labor contributes to burnout and investigates how job satisfaction influences this relationship. The relationships between emotional labor levels, burnout experiences and job satisfaction of İŞKUR employees throughout Turkey (İŞKUR employees in the Eastern Anatolia Region) were analyzed. Burnout is a concept that frequently appears in contemporary times. Employees form an emotional bond with the organizations they work for. As a result of the emotional bond they form, they develop certain expectations, which in turn lead to feelings of burnout. The literature contains numerous studies related to these concepts. However, it has been observed that there is a scarcity of studies on the mediating role of job satisfaction in the relationship between these two concepts. In this context, after the literature review before starting this study, the aim of this study was determined to examine whether it has an effect on the emotional labor levels, burnout and job satisfaction of İŞKUR employees (Eastern Anatolia Region İŞKUR employees). It is aimed to contribute to the relevant literature by taking developmental measures based on the information obtained. The first section of the study includes a literature review. General information about the key concepts related to the study is provided. The second section provides information about the research methodology. This section includes details such as the scales to be used in the research, the sample of the study, and the analyses to be conducted. The third section presents the findings of the research. The findings indicate that emotional labor has a significant impact on burnout and that this effect can be partially mediated by job satisfaction. The research results suggest that increasing job satisfaction may significantly reduce burnout caused by emotional labor.