Bankacılık sektöründe kadın çalışanların cam tavan sendromu bağlamında örgütsel bağlılığı: Karabük ili örneği
The relationship between the glass ceiling barriers faced by female employees and organizational commitment: A case study in the banking sector in Karabuk
- Tez No: 897478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÖYKÜ DÖNMEZ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma bankacılık sektöründe çalışan kadınların cam tavan sendromu bağlamında örgütsel bağlılık düzeylerini ve bu iki değişken arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çalışmanın sonuçları, kadınların iş gücü piyasasında karşılaştıkları görünmez engellerin onların kariyer gelişimlerini ve örgütsel bağlılıklarını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle, kadınların üst düzey yönetim pozisyonlarına ulaşmada karşılaştıkları engeller, iş tatminlerini ve motivasyonlarını düşürmekte, dolayısıyla örgütsel bağlılıklarını zayıflatmaktadır. Araştırmanın temel bulguları şu şekilde özetlenebilmektedir. Kadın çalışanlar, cam tavan sendromu nedeniyle kariyerlerinde ilerleme kaydedememekte ve bu durum onların örgütsel bağlılıklarını olumsuz etkilemektedir. Örgütsel bağlılık, kadın çalışanların iş tatminleri ve motivasyonları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kadınların iş yerinde karşılaştıkları engeller, onların örgütsel bağlılık düzeylerini düşürmektedir. Kadınların iş gücüne katılımını artırmak ve cinsiyet eşitliğini sağlamak için toplumsal cinsiyet rolleri ve normlarının dönüştürülmesi gerekmektedir. Araştırma bulguları, kadınların iş yerinde karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması için somut politikaların geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, önerilen stratejiler ve politikalar, kadınların iş gücüne katılımını artırarak ekonomik büyümeye katkıda bulunacak ve toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the organizational commitment levels of women working in the banking sector in the context of glass ceiling syndrome and the relationships between these two variables. The results of the study reveal that the invisible obstacles that women face in the labor market negatively affect their career development and organizational commitment. In particular, the obstacles women face in reaching senior management positions reduce their job satisfaction and motivation, thus weakening their organizational commitment. The main findings of the research can be summarized as follows. Female employees cannot progress in their careers due to glass ceiling syndrome, and this negatively affects their organizational commitment. Organizational commitment has a significant impact on the job satisfaction and motivation of female employees. The obstacles women face in the workplace reduce their level of organizational commitment. Gender roles and norms need to be transformed to increase women's participation in the workforce and achieve gender equality. Research findings emphasize that concrete policies need to be developed to eliminate the obstacles women face in the workplace and ensure gender equality. In this regard, the proposed strategies and policies will contribute to economic growth and support gender equality by increasing women's participation in the workforce