Cam tavan sendromuna maruz kalan kadın çalışanların örgütsel adalet ve örgütsel sadakat algılarının kuşaklar bağlamında bankacılık sektöründe araştırılması
Investigation of the organizational justice and organizational loyalty perceptions of female employees exposed to glass ceiling syndrome in the banking sector in the context of generations
- Tez No: 906943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, bankacılık sektöründe, cam tavan sendromuna maruz kalan kadın çalışanların, örgütsel adalet ve sadakat algılarının, kuşaklar bağlamında nasıl farklılık gösterdiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, farklı kuşaklardan kadın çalışanların, cam tavan sendromu deneyimlerinin, onların örgütsel adalet ve sadakat algılarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktır. Araştırma, İstanbul ilinde bankacılık sektöründe çalışan kadınlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, kuşaklar arasında örgütsel adalet ve sadakat algılarında belirgin farklılıklar olduğunu göstermektedir. Veriler, cam tavan sendromuna maruz kalmayan çalışanların örgütsel adalet ve sadakat algılarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Cam tavan sendromunun varlığı, kadın çalışanların bağlılık ve aidiyet duygusunu olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışma, özellikle kadın çalışanların kariyer gelişimlerini desteklemek ve cam tavan sendromunun etkilerini azaltmak için daha adil ve kapsayıcı stratejilerin uygulanması gerektiği sonucuna varmıştır. Anahtar Kelimeler Bankacılık sektörü, cam tavan sendromu, örgütsel adalet, örgütsel sadakat
Özet (Çeviri)
This study will investigate how the perceptions of organizational justice and loyalty of female employees exposed to glass ceiling syndrome in the banking sector differ across generations. The research will reveal how the glass ceiling syndrome experiences of female employees from different generations shape their perceptions of organizational justice and loyalty. The research was conducted on women working in the banking sector in Istanbul. The findings are clear: there are significant differences between generations in perceptions of organizational justice and loyalty. The data clearly show that employees who are not exposed to glass ceiling syndrome have higher perceptions of organizational justice and loyalty. It is evident that the presence of glass ceiling syndrome negatively affects the sense of commitment and belonging of female employees. The study concludes that more equitable and inclusive strategies should be implemented to support the career development of female employees and to reduce the effects of the glass ceiling syndrome. Keywords Banking sector, glass ceiling syndrome, organizational justice, organizational loyalty.