Modelling and missing data simulation for annual natural gas consumption in provinces of Turkey by using panel data
Türkiye'deki illerin doğal gaz tüketimlerinin panel veri kullanılarak modellenmesi ve kayıp veri simülasyon çalışması
  1. Tez No: 897512
  2. Yazar: BERK AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM İLK DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Enerji kaynakları, ülkelerin stratejik ve ekonomik gelişmelerinde hayati bir rol oynamaktadır. Etkili enerji planlaması, politika oluşturma ve ülke çapındaki yatırım kararları için enerji tüketiminin, özellikle doğal gaz ya da elektrik gibi ana kaynaklar için, doğru tahmin edilmesi çok önemlidir. Bu tez çalışması, Türkiye illerinin yıllık doğal gaz tüketiminin gerçek hayattaki panel veriler kullanılarak modellenmesine odaklanmaktadır. Sabit etki, rastgele etki ve dinamik modellerin performansları karşılaştırılmakta ve tartışılmaktadır. Ek olarak, bu tez, simülasyon çalışması üzerinden çeşitli kayıp veri giderme yöntemlerinin (son gözlem değerini ileri taşıma, ortalama atama, çoklu atama) değerlendirilmesini ve kayıp veri mekanizmalarının (tamamen rastgele, rastgele, rastgele değil) getirdiği zorlukları ele almaktadır. Bu yöntemlerin performansları, kayıp veri içermeyen modelin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Modelleme sonuçlarında, rastgele etki modeli, şehirler arası farklılaşmayı yakalayabilmesi sebebiyle daha iyi sonuç vermiştir. Simülasyon çalışmasındaz, kayıp veri mekanizmasının ne olduğunu anlamanın önemi ortaya çıkmıştır. Aryıca, çoklu değer atama yöntemleri daha doğru sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Energy sources play a vital role in the strategic and economic development of countries. Accurate prediction of main energy sources, such as natural gas or electricity, is essential for effective energy planning, policy formulation, and investment decisions. This thesis focuses on modeling of annual natural gas consumption in provinces of Turkey using real-life panel data. Performances of fixed effect, random effect and transition models were compared and discussed. Additionally, this thesis addresses the challenges of missing data mechanisms (completely at random, at random, not at random) through simulation and evaluation of various imputation methods (last observation carried forward, mean imputation, multiple imputation). The performances of these methods were compared with complete data model results. According to the modeling results, the random effects model outperformed due to its ability to capture inter-province differentiation. The importance of figuring out which missingness mechanism is present was apparent in the missing data simulation study. Additionally, multiple imputation methods gave more accurate results compared to other imputation techniques.