Bilim, teknoloji ve toplum öğrenme alanına ait konuların aktarılmasında eğitici çizgi romanlara yönelik sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri
Views of social studies teachers on educational comics for conveying topics related to science, technology and society learning area
  1. Tez No: 897558
  2. Yazar: ÖKKEŞ OĞUZHAN BAŞALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin eğitici çizgi romanlara yönelik görüşlerini belirlemek ve bu görüşlerin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışmamızda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Hatay ilindeki farklı ortaokullarda görev yapan 12 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleme ve içerik analizi teknikleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, sosyal bilgiler öğretmenlerinin eğitici çizgi romanlara yönelik genel olarak olumlu görüşlere sahip oldukları, ancak ders aşamasında bazı olumsuzluklar ve eksikliklerle karşılaştıkları belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları ışığında, eğitici çizgi romanların sosyal bilgiler öğretiminde daha etkin bir şekilde kullanılabilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine social studies teachers' views on educational comics and to examine whether these views differ according to various variables. In line with this purpose, case study design, one of the qualitative research methods, was used in this study. The study group of the research consists of 12 social studies teachers working in different secondary schools in Hatay province in the 2023-2024 academic year. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. Descriptive and content analysis techniques were applied to analyze the data. As a result of the research, it was determined that social studies teachers had generally positive views towards educational comics, but they encountered some negativities and deficiencies during the lesson phase. In the light of the findings of the study, suggestions were presented for more effective use of educational comics in social studies teaching.