Türkiye'de yapılmış lisansüstü tezlerin STEM, kodlama, robotik kavramları bakımından incelenmesi
Investigation of graduate theses made in Turkey in terms of STEM, coding and robotic concepts
- Tez No: 897560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DEMİR KAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma ile 2012-2022 yılları arasında Türkiye'de yapılmış lisansüstü tezlerin STEM, kodlama ve robotik kavramları bakımından betimsel olarak incelenmesi amaçlanmaktadır.Bu amaç doğrultusunda alt problemler ele alınmış ve yayın türü, araştırma yöntemleri, çalışma grubu, uygulama süreleri, robotik setler, bilimsel süreç becerileri, yaşam becerileri, mühendislik ve tasarım becerileri, fen bilimleri ünitelerinin dağılımı nasıl gibi sorular sorulmuştur. Eğitimde STEM, kodlama ve robotik uygulamalar üzerine yapılmış akademik çalışmaların MEB 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programında yer alan bilimsel süreç becerileri, yaşam becerileri, mühendislik ve tasarım becerilerine etkisini belirlemek için yanıt aranmıştır. Araştırma kapsamında bulguların elde edilmesinde nitel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Betimsel tarama modeli ile çalışmalarda uygulanacak adımlar sırasıyla takip edilmiştir. Araştırma kapsamında YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanında bulunan 253 çalışmanın veri analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre genellikle ortaokul öğrencileri ve fen bilgisi öğretmen adayları ile çalışıldığı, 4-6 hafta aralığında uygulamalar yapıldığı, uygulamalı ve deneysel eğitimlerin gerçekleştirildiği, katılımcıların akademik başarı, bilimsel süreç becerileri, tutum, motivasyon, bilimsel yaratıcılık, ilgi bakımından STEM, Kodlama, Robotik uygulamalar açısından anlamlı düzeyde pozitif etki oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. STEM, kodlama, robotik kavramları açısından bilimsel süreç becerileri, yaşam becerileri, mühendislik ve tasarım becerilerine etkisinin büyük ölçüde yeterli olduğu ve eğitime de katkısı olduğu söylenebilir. İlgili çalışmaların genellikle yüksek lisans tezi türünde olduğu, araştırma yöntemi olarak genellikle nicel ve karma araştırma yöntemlerinin kullanıldığı, eğitim teknoloji olarak genellikle LEGO ve ardunıo kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. İncelenen çalışmalarda en fazla ilgili fen bilimleri alanı olarak fizik alanı kullanıldığı ve üniteler olarak ise kuvvet ve hareket, elektrik üniteleri ile ilgili daha fazla çalışma yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda STEM, kodlama ve robotik altyapının geliştirilmesi ve eğitim sisteminde öğretim programları çerçevesinde planlı şekilde ve teknolojinin eğitime dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the post graduate theses written in Turkey between 2012 and 2022 descriptively in terms of STEM, coding and robotics concepts. For this purpose, sub-problems were discussed and publication type, research methods, working group, application times, robotic sets, scientific Questions such as process skills, life skills, engineering and design skills, and how the science units are distributed were asked. Answers were sought to determine the impact of academic studies on STEM, coding and robotic applications in education on scientific process skills, life skills, engineering and design skills in the MEB 2018 Science Curriculum. Descriptive scanning model, one of the qualitative research methods, was used to obtain the findings within the scope of the research. The steps to be applied in the studies with the descriptive scanning model were followed respectively. Within the scope of the research, content analysis was used in the data analysis of 253 studies in the YÖK National Thesis Center database. According to the data obtained, it was generally studied with secondary school students and science teacher candidates, practices were carried out for 4-6 weeks, applied and experimental trainings were carried out, and the participants' academic success, scientific process skills, attitude, motivation, scientific creativity, interest in STEM, Coding, It was concluded that it had a significant positive effect in terms of robotic applications. In terms of STEM, coding and robotics concepts, it can be said that its impact on scientific process skills, life skills, engineering and design skills is largely sufficient and it also contributes to education. It has been concluded that the relevant studies are generally in the type of master's thesis, quantitative and mixed research methods are generally used as research methods, and LEGO and Arduino are generally used as educational technologies. It was concluded that in the studies examined, the field of physics was used as the most relevant science field and more studies were conducted on force and motion and electrical units as units. In line with the findings obtained, it is recommended to develop STEM, coding and robotics infrastructure and to include technology in education in a planned manner within the framework of teaching programs in the education system.