Eko-etiketli kişisel bakım ürünlerine yönelik tutumların satın alma davranışı üzerindeki etkisi
The effect of attitudes towards eco-labeled personal care products on purchasing behavior
- Tez No: 897561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günlük yaşamımızda karşılaştığımız çevresel sorunların farkında olan modern tüketiciler, alışveriş tercihlerini giderek çevre dostu ürünlere yönlendirmekte ve bu ürünlerin satın alınmasında çevresel faktörlerin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle kişisel bakım ürünleri gibi günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş bir sektörde, tüketicilerin çevresel farkındalığı ve çevre dostu ürünlere karşı tutumları pazarlama stratejileri açısından kritik bir öneme sahiptir. Tüketiciler organik içeriklere sahip ürünler tercih ederek, kimyasal kullanımını azaltarak, doğal kaynakların korunmasına, çevresel etkilerin en aza indirilmesine katkıda bulunurlar. Çevre dostu ürünler, geri dönüştürülebilir veya yenilenebilir malzemelerden üretilirler ve bu ürünler, atık miktarının azalmasına ve doğal kaynakların daha verimli kullanılmasına katkı sağlarlar. Araştırma kişisel bakım ürünleri satın alan tüketicilerin çevresel farkındalığını, çevreye yönelik tutumunu ve yeşil pazarlama algılarını değerlendirmekte ve tüketicilerin eko-etiketli ürünlere karşı tutumunun satın alma davranışları üzerindeki etkisini incelemektedir. Bununla birlikte araştırmada, tüketicilerin eko-etiketli kişisel bakım ürünlerine karşı tutumunun satın alma davranışı üzerindeki etkisinde gelir durumlarının ve cinsiyetin düzenleyicilik rolü değerlendirilmiştir. Bu kapsamda araştırmada 18 yaş ve üzerinde olan, Balıkesir'de ikamet eden ve son bir yıl içerisinde kişisel bakım ürünleri satın alan 754 tüketiciye yüz yüze ve online anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, Kısmi En Küçük Kareler temelli Yapısal Eşitlik Modelleri ile test edilmiştir. Araştırmada elde edilen regresyon analizi bulgularına göre, tüketicilerin eko-etiketli kişisel bakım ürünlerine karşı tutumunun satın alma davranışı üzerindeki etkisinin olduğu ve bu etkide tüketicilerin cinsiyetinin ve gelir durumunun düzenleyici rolünü üstlenmediği belirlenmiştir. Bu araştırma eko-etiket bağlamında literatüre katkıda bulunurken, sektörel uygulamalar için de faydalı içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern consumers, aware of the environmental problems we encounter in our daily lives, increasingly direct their shopping preferences towards environmentally friendly products, and the importance of environmental factors in purchasing these products is increasing daily. Especially in an industry that has become an integral part of daily life, such as personal care products, consumers' environmental awareness and attitudes towards environmentally friendly products are critical to marketing strategies. Consumers contribute to protecting natural resources, and minimizing environmental impacts by choosing products with organic ingredients and reducing the use of chemicals. Environmentally friendly products are produced from recyclable or renewable materials, which contribute to reducing waste and using natural resources more efficiently. The research evaluates the environmental awareness, attitude towards the environment and green marketing perceptions of consumers purchasing personal care products, and it examines the effect of consumers' attitude towards eco-labeled products on their purchasing behavior. In addition, the study evaluates the moderating role of income status and gender in the effect of consumers' attitudes towards eco-labeled personal care products on purchasing behavior. In this context, a face-to-face and online survey is conducted on 754 consumers who were 18 years of age and over, resided in Balıkesir, and purchased personal care products in the last year. The data obtained in the study is tested with Structural Equation Models based on Partial Least Squares. According to the regression analysis findings obtained in the research, consumers' attitude towards eco-labeled personal care products impacts purchasing behavior, and consumers' gender and income level do not have moderator role in this effect. While this research contributes to the literature in the context of eco-labeling, it also provides valuable insights for industrial practises.