Teknoloji, medya ve kent kültürü bağlamında Ordu düğün geleneği üzerine bir değerlendirme
An assessment of Ordu's wedding tradition; Context technology, media and city culture
  1. Tez No: 897575
  2. Yazar: ŞEYDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Teknoloji ve medyanın yaşamımıza giderek daha çok girmesi ve kentleşmenin giderek artması üzerine kültürde değişiklikler yaşanmaktadır. Bu değişiklikler tek tip kültür algısına sebep olmaya gitmektedir. Teknoloji, medya ve kentleşmenin hızla yayılması ile birlikte, insan yaşamında önemli geçiş evrelerinden biri olan düğün törenlerinin geçmiş ile şimdi arasında değişen, değişmeyen ve yeni eklenen adetlerini tespit etmek amaçlanmış olup hem değişiklikler tespit edilirken hem de geçmişe ait, unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin kayıt altına alınarak korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır. Böylece günümüzde giderek birbirine benzeyen düğünlerin geçmişte nasıl yapıldığı ve teknoloji, medya ve kentleşmenin bu değişime ne kadar sebep olduğu incelenecektir
Özet (Çeviri)
There are changes in the culture due to the increasing use of technology and media and the increasing urbanization. These changes are going to cause a uniform culture perception. With the rapid spread of technology, media and urbanization, it was aimed to determine the changing, unchanged and newly added customs of wedding ceremonies, which is one of the important transitional stages in human life, both while determining the changes and by recording the forgotten traditions of the past. to be preserved and passed on to future generations. Thus, it will be examined how the weddings, which are increasingly similar to each other, were made in the past and how technology, media and urbanization caused this change.