21. yüzyıl âşıklarından Nihat Oltulu'nun (Âşık Kurbanî) hayatı, sanatı ve şiirleri
From 21 centries' minstrels Nihat Oltulu's (Âşık Kurbani) life, art and poetry
- Tez No: 897576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Köklü bir geçmişe sahip olan âşıklık geleneği; Türk kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Toplumun sözcüsü olan âşıklar yüzyıllardan beri halkın kederlerini, sevinçlerini dile getirmiş; toplumu derinden sarsan olayları şiirlerinde anlatmışlardır. Sözlü edebiyat döneminde kopuz eşliğinde şiir söyleyen kam, baksı ve ozanlar; İslamiyet'in kabulüyle birlikte saz ile şiir söyleyen âşıklara evrilerek gelecekten haber verme, şifacılık gibi fonksiyonlarını yitirmiş ve şiire tasavvufi kavramlar da girmeye başlamıştır. Âşık şiiri de diğer halk edebiyatı ürünleri gibi sözlü edebiyat ürünüdür. 15. yüzyıldan itibaren yazıya aktarılmaya başlanmıştır. Şiirler okuma yazma bilen kişilerce cönk adı verilen defterlere kaydedilmiş böylece şiirlerin zamanla unutulup kaybolmasının önüne geçilmiştir. Gelenek; gelişen teknoloji ve sosyal medya ile artık eski itibarını görmese de özellikle Anadolu coğrafyasında hâlâ canlı olarak yaşatılmaktadır. Günümüzde bu geleneği devam ettiren saz şairlerimizden biri de Nihat Oltulu'dur. Nihat Oltulu 1963'te Bayburt'un Başçimağıl köyünde toprak bir evde dünyaya gelmiştir. Mahlası Âşık Kurbanî'dir. Bu çalışmada Âşık Kurbanî'nin hayatı ve âşıklığı hakkında bilgiler verilmiş; şiirleri halk bilimsel yöntemlerle biçim ve içerik açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Minstrel tradition which has a rooted history; it has very important place in Turkish culture. Minstrels in their poems explain to folks grief,happiness and fact that's shakes society in their poems as a folks voice. In verbal literture age,minstrels named after cam(kam),baksi and poet sang poems with instruments which name after lute;with the acceptance of Islam they evolved to minstrel who's to sign with saz and after that with the effect of Islam's msytcal images have been came in to poem and within in this scope they start to lost their foretelling and healing ability by the time and with these improvements mystical imagenery starting to enter to folk poems. Minstrel poems are verbal literature products too as same as other folk literature products.This products has been start to transcribe to writing since 15 centuries. Poems has been transcribe with the help of literacy people and poems's have been collect together in the books known as cönk and so it has been prevent to forgotten. Although the tradition no longer sees its old reputation with the developing technology and social media, but it is still alive especially in the Anatolian geography. Nowadays one who continues to of this ancient tradition is Nihat Oltulu. Nihat Oltulu was born in 1963 and he came to earth in a earth house in Başçimağıl village in Bayburt.His nickname is Aşık Kurbani.In this essay to give place to Aşık Kurbani's life,minstrel features and his poems content features.