Örgütsel sinizm, bağlılık ve vatandaşlık davranışları: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
Organizational cynicism, organizational commitment and organizational citizenship behaviors: A research on healtcare professionals
  1. Tez No: 897589
  2. Yazar: BURCU KELEŞ DALMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR TAŞ KAYA, DOÇ. DR. ZÜLFİ UMUT ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı; çalışanların duyuşsal sinizminin ve duygusal bağlılığının onların özgeci davranışı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Ayrıca araştırma kapsamındaki değişkenlerin cinsiyete ve çalışma süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın veri seti; Hakkari Devlet Hastanesi'nde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarından elde edilen 294 anketten oluşmaktadır. Araştırmanın veri girişi ve analizleri için SPSS 24 istatistiksel paket programından yararlanılmıştır. Bu çalışmada; açımlayıcı faktör, iç tutarlılık, Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri yanında bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi fark testleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; duyuşsal sinizm özgeci davranışın olumsuz bir yordayıcısıyken, duygusal bağlılık ise olumlu bir yordayıcısıdır. Bu çalışmada; sağlık çalışanlarının daha düşük duyuşsal sinizm düzeyi ve daha yüksek duygusal bağlılık düzeyi sayesinde onların özgeci davranış düzeyini yükseltmek suretiyle özgeci davranışın hastaneler üzerindeki olumlu etkilerini artırmanın ve böylece hastanelere katkı sağlamanın mümkün olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Başka bir bulguda; sağlık çalışanlarının duyuşsal sinizm ve duygusal bağlılık düzeylerinin cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği, ancak özgeci davranış düzeylerinin cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca sağlık çalışanlarının duyuşsal sinizm ve duygusal bağlılık düzeylerinin çalışma süresine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği, ancak özgeci davranış düzeylerinin çalışma süresine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of employees' affective cynicism and affective commitment on their altruistic behavior. In addition, it is to examine whether the aforementioned variables differ according to gender and tenure. Dataset of the research consisted of 294 questionnaires gathered from healthcare professionals working at Hakkari State Hospital. Data entry and analyses of the research were carried out by using SPSS 24 software. Analyses of exploratory factor, internal consistency, Pearson correlation and simple linear regression as well as independent samples t-test and one-way ANOVA were employed in this study. The results suggest that affective cynicism is a negative predictor of altruistic behavior, while affective commitment is a positive predictor of it. In this study, it is concluded that it is possible to boost the positive impacts of healthcare professionals' altruistic behavior on hospitals and thus to contribute to them by increasing their altruistic behavior level thanks to their both lower level of affective cynicism and higher level of affective commitment. Other results suggest that healthcare professionals' affective cynicism and affective commitment levels do not show a statistically significant difference according to gender, but their altruistic behavior levels show a statistically significant difference according to gender. Also, healthcare professionals' affective cynicism and affective commitment levels show a statistically significant difference according to tenure, but their altruistic behavior levels do not show a statistically significant difference according to tenure.