Mültecilerin hukuki durumuna dair sözleşme, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde geri göndermeme ilkesi
Convention on the status of refugees, the Constitutional Court and the the principle of non-refoulement in the framework of the decisions of the European Court of Human Rights
- Tez No: 897627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM YAŞAR AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez“Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Sözleşme, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları Çerçevesinde Geri Göndermeme İlkesi”konusunu ele alarak ilkenin hem ulusal hem de uluslararası hukuk çerçevesindeki yasal dayanaklarını ve uygulamalarını incelemektedir. Çalışmanın temel amacı geri göndermeme ilkesinin Türkiye'deki uygulama biçimlerini analiz ederek, bu uygulamanın hukuki ve insani boyutlarını detaylı bir şekilde ortaya koymaktır. Geri göndermeme ilkesinin Türkiye hukukundaki yeri ve uygulaması, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları çerçevesinde önemli bir inceleme alanı sunar. Türkiye, taraf olduğu uluslararası sözleşmeler doğrultusunda bu ilkeyi iç hukukuna yansıtmış ve uygulamıştır. Ancak uygulamanın pratiği ve mahkemelerin bu ilkeye yaklaşımları zaman zaman eleştiri ve tartışma konusu olmuştur. Sonuç olarak bu tez geri göndermeme ilkesinin Türkiye'deki yasal dayanaklarını, uygulama biçimlerini ve karşılaşılan zorlukları detaylı bir şekilde analiz ederek hem teorik hem de pratik düzeyde önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the legal basis and implementation of the principle under both national and international law by addressing the issue of“Convention on the Status of Refugees, the Constitutional Court and the The Principle of Non-Refoulement in the Framework of the Decisions of the European Court of Human Rights”. The main purpose of the study is to analyse the application of the principle of non-refoulement in Turkey and to reveal the legal and humanitarian dimensions of this application in detail. The place and application of the principle of non-refoulement in Turkish law offers an important area of examination within the framework of the decisions of the Constitutional Court (AYM) and the European Court of Human Rights (ECHR). Turkey has reflected and implemented this principle in its domestic law in line with the international conventions to which it is a party. However, the practice of implementation and the approach of the courts to this principle have been the subject of criticism and debate from time to time. In conclusion, this thesis makes important contributions at both theoretical and practical levels by analysing in detail the legal basis of the principle of non-refoulement in Turkey, its implementation and the difficulties encountered.