Yakın dönem Osmanlı askeri tarihinin ana kaynaklarından bir örnek: Rehber-i Fenn-i Esliha
An example from the main sources of the recent Ottoman military history: Rehber-i Fenn-i Esliha
- Tez No: 897628
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu tez çalışması Tahsin Paşa'nın ateşli silahlara ilişkin hazırlamış olduğu ilk eser olan“Rehber-i Fenn-i Eslihâ”nın transkiripsiyonu ve değerlendirmesini ele almaktadır. İçerik itibariyle temel bir silah eğitimi almış kişilere silahlar, balistik ve nişancılık hakkında detaylı bilgi aktarmayı hedefleyen Rehber-i Fenn-i Eslihâ, belirli bir silaha odaklanmak yerine ateşli silahların temel prensiplerinden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Eser, subay ve askeri öğrencilere yönelik bir kılavuz niteliği taşımasının yanı sıra ateşli silahlar hakkında Harbîye müfredatına uygun olarak kaleme alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde esere ilişkin değerlendirme; ikinci bölümünde eserin trnaskript metni ve sonuç bölümüne yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise bu çalışmanın alanyazına katkılarından ve eserde ulaşılan sonuçlardan bahsedilmiştir. Sonuç olarak,“Rehber-i Fenni Esliha”eserinin çevirisi, Osmanlı İmparatorluğu'nun askeri ve teknolojik tarihine ışık tutan değerli bir çalışmadır. Eserin modern dillere çevrilmesi, tarihi bilgi birikiminin korunması ve geniş kitlelere ulaşması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın hem tarihsel hem de teknik açıdan önemli bilgileri günümüz dünyasına taşıyarak, Osmanlı askeri teknolojisinin ve stratejilerinin anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the transcription and evaluation of“Rehber-i Fenn-i Eslihâ”, the first work prepared by Tahsin Pasha on firearms. Guide-i Fenn-i Esliha, which aims to convey detailed information about weapons, ballistics and marksmanship to people who have received basic weapons training, has been prepared based on the basic principles of firearms rather than focusing on a specific weapon. In addition to serving as a guide for officers and military students, the work was written in accordance with the Military Academy curriculum on firearms. In the first part of the study, evaluation of the work; In the second part, the transcript and conclusion of the work are included. In the conclusion section, the contributions of this study to the literature and the results obtained in the work are mentioned. As a result, the translation of“Rehber-i Fenni Esliha”is a valuable work that sheds light on the military and technological history of the Ottoman Empire. Translating the work into modern languages is of great importance in terms of preserving historical knowledge and reaching large audiences. It is thought that this study will contribute to the understanding of Ottoman military technology and strategies by bringing important historical and technical information to today's world.