COVİD-19'un turizm sektöründeki hisse senedi fiyatlarına etkisi
The effect of COVID-19 on stock prices in the tourism sector
  1. Tez No: 897742
  2. Yazar: BEYZANUR BAYDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisinin turizm endüstrisindeki hisse senedi fiyatlarına olan etkisini incelemektedir. Araştırma, Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren 24 turizm firmasının hisse senedi fiyatlarını analiz etmektedir. 01/01/2018 ile 31/12/2023 tarihleri arasında yapılan bu analizde, Thomson Reuters Eikon-Datastream'den alınan günlük hisse senedi fiyat verileri kullanılmıştır. Pandeminin turizm endüstrisindeki hisse senedi fiyatlarına olan etkisini değerlendirmek için çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Bunlar arasında, Epidemic-Media-Based Infectious Disease (EMVID) verileri kullanılarak pandeminin yayılma süreci ve medyadaki yansımaları ölçülmüştür. Ayrıca, pandeminin hisse senedi fiyatları üzerindeki etkilerini anlamak için Structural Vector Autoregression (SVAR) analizi yapılmıştır. Bu analiz, pandeminin ortaya çıkmasından sonraki dönemde turizm endüstrisindeki hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmaları ve bu dalgalanmaların sebeplerini incelemek için kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, COVID-19 pandemisinin turizm endüstrisindeki hisse senedi fiyatlarına olan etkilerini daha derinlemesine anlamak için önemlidir. Bu bulgular, turizm şirketlerinin kriz dönemlerinde finansal olarak nasıl etkilenebileceklerini anlamak ve gelecekte benzer krizlere karşı daha iyi hazırlıklı olmak için bir kılavuz sağlayabilir. Ayrıca, pandeminin finansal piyasalara olan genel etkisini anlamak için bu tür çalışmaların önemi giderek artmaktadır. Bu çalışma, pandeminin turizm endüstrisindeki hisse senedi fiyatlarına olan etkilerini anlamak için kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, turizm endüstrisi üzerindeki pandemi ve benzeri olayların finansal piyasalara olan etkilerini anlamak ve gelecekte benzer durumlara daha iyi hazırlıklı olmak için bir referans noktası olarak hizmet edebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the COVID-19 pandemic on stock prices in the tourism industry. The research analyzes a wide period covering the stock prices of 24 tourism companies operating in Borsa Istanbul. In this analysis conducted between 01/01/2018 and 31/12/2023, daily stock price data from Thomson Reuters Eikon-Datastream was used. Various methods have been used to assess the impact of the pandemic on stock prices in the tourism industry. Among these, the spread of the pandemic and its reflections in the media were measured using Epidemic-Media-Based Infectious Disease (EMVID) data. Additionally, Structural Vector Autoregression (SVAR) analysis was conducted to understand the effects of the pandemic on stock prices. This analysis was used to examine the fluctuations in stock prices in the tourism industry in the period after the emergence of the pandemic and the reasons for these fluctuations. The findings of the study are important for a deeper understanding of the effects of the COVID-19 pandemic on stock prices in the tourism industry. These findings may provide a guide to understand how tourism companies may be financially affected during times of crisis and to be better prepared for similar crises in the future. Additionally, such studies are increasingly important to understand the overall impact of the pandemic on financial markets. This study provides a comprehensive analysis to understand the effects of the pandemic on stock prices in the tourism industry. The results of the study can serve as a reference point to understand the effects of the pandemic and similar events on the tourism industry on financial markets and to be better prepared for similar situations in the future.