Siyasal iletişim perspektifinden Türkiye'de 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri: Ulusal basın üzerine eleştirel söylem analizi
Critical discourse analysis of the 14 May 2023 Presidential and 28th Term Parliamentary General Elections in Turkey: A perspective from political communication
  1. Tez No: 897744
  2. Yazar: METE KANKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin siyasal iletişim perspektifinden, iki farklı ana akım medya temsilcisi olan Sabah ve Sözcü gazetelerinin Teun Adrian Van Dijk'ın Eleştirel Söylem Analizi yöntemi kullanılarak seçimlere ilişkin ideolojik tutumlarının gazete manşetlerinde nasıl sunulduğunu analiz etmektir. Çalışma için gerekli olan veriler literatür taraması ile Sabah ve Sözcü gazetesinin seçime otuz bir gün kalana kadarki birinci sayfada yer alan ve çalışmaya konu olabilecek başlıkların seçilmesi sonucunda elde edilmiştir. Tez çalışmamız dört ana bölüm ve bu ana bölümlerin alt bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel anlamda siyasal iletişim kavramına değinilmiştir. İkinci bölümünde ise devlet-medya ekonomik ilişkileri üzerine yaklaşımlar ele alınarak çalışmanın ideolojik açıdan kuramsal alt yapısı oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın üçünü bölümde, söylemin tanımı, eleştirel söylem analizinin kavramsal olarak ele alınması ve söylem analizi üzerine çeşitli teorisyenlerin yaklaşımı ele alınmıştır. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde, Teun Adrian Van Dijk'ın Eleştirel Söylem Analizi yöntemi Sabah ve Sözcü gazetesinin seçim öncesinde siyasi parti ve adayları ile ilgili ideolojik tutum ve davranışlarının gazetede yer alış biçimi saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında ise çalışmanın genel değerlendirilmesi yapılarak tez çalışması sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze, from a political communication perspective, how the ideological attitudes towards the May 14, 2023 presidential and 28th term parliamentary general elections in Turkey are presented in the headlines of Sabah and Sözcü newspapers, which are two different mainstream media representatives, using Teun Adrian Van Dijk's Critical Discourse Analysis method. The necessary data for the study was obtained by selecting headlines from the front page of Sabah and Sözcü newspapers since thirty-one days before the election through a literature review, which could be subject to the study. Our thesis consists of four main sections and their subsections. The first section discusses the concept of political communication in general terms. The second section addresses approaches to state-media economic relations, aiming to establish the theoretical framework of the study from an ideological perspective. The third section of the study discusses the definition of discourse, the conceptualization of critical discourse analysis, and various theorists' approaches to discourse analysis. In last section of the thesis, Teun Adrian Van Dijk's Critical Discourse Analysis method is determine the manner in which the ideological attitudes and behaviors of political parties and candidates are presented in Sabah and Sözcü newspapers before the election. The conclusion of the study is going to involve an overall evaluation of the research and the completion of the thesis.