Yapısal duzey teorisi çerçevesinde; Dijital pazarlama reklamlarında psikolojik uzaklık: Tema Park örneği
Using the framework of construal level theory to analyze the impact of psychological distance on consumers' responses to digital marketing advertisements: A Case study of Theme Parks
- Tez No: 897751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Turizm, Advertising, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Psikolojik mesafenin tüketicilerin dijital pazarlama reklamlarına verdiği tepkiler üzerindeki etkisi, pazarlama alanında büyük ilgi görmüştür. Bu araştırma makalesi, özellikle tema parklar bağlamında bu olguyu analiz etmek için Yapısal Düzey Teorisi çerçevesinin kullanımını incelemektedir. Giriş bölümü, psikoloji ve pazarlamada Yapısal Düzey Teorisinin önemini açıklayarak, tüketici davranışını anlamadaki önemini vurgulayarak başlamaktadır. Psikolojik mesafe kavramı, sınıflandırılması ve dijital pazarlama reklamlarındaki uygulaması, sonraki analiz için teorik bir temel sağlamak üzere araştırılmaktadır. Bu çalışma, dijital pazarlamada psikolojik mesafenin rolünü araştırmakta ve başarılı kampanyaların gerçek dünyadaki örnekleri aracılığıyla tüketicinin karar verme süreci ve davranışı üzerindeki etkisini incelemektedir. Ayrıca tema parkların karşılaştığı benzersiz pazarlama zorlukları tanıtılmakta ve tema park pazarlama stratejilerini geliştirmek için psikolojik mesafenin nasıl kullanılabileceğini keşfetmeye zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmada, veri toplamak için senaryo bazlı deneysel tasarım yöntemi kullanılarak güçlü yönlerin ve sınırlamaların eleştirel bir değerlendirmesiyle, psikolojik mesafenin tüketicilerin dijital pazarlama reklamlarına verdiği tepkileri nasıl etkilediğine dair içgörüleri ortaya çıkarma amaçlanmaktadır. Gerçekleştirilen tez çalışmasında, dijital pazarlama stratejilerine etkileri ve tema parkların reklam kampanyalarında psikolojik mesafeyi etkili bir şekilde kullanmalarına yönelik öneriler tartışılarak, bu alandaki bilginin ilerlemesine katkıda bulunma ve gelecekteki araştırma çabalarına yol göstermesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ever-evolving landscape of digital marketing has brought about a shift in consumer behavior and decision-making processes, prompting researchers and marketers to explore innovative strategies to engage and influence target audiences. This research paper delves into the intricate relationship between psychological distance, Construal Level Theory, and consumers' responses to digital marketing advertisements, with a specific focus on theme parks. The Introduction sets the stage by elucidating the significance of Construal Level Theory in both psychology and marketing contexts, highlighting the definition and classification of psychological distance, and outlining its role within the theoretical framework of digital marketing campaigns. By examining the impact of psychological distance on consumer behavior and decision-making, this study aims to uncover the effectiveness of leveraging psychological distance in digital marketing advertisements, as demonstrated through insightful case studies and examples. Furthermore, the introduction previews the application of Construal Level Theory in the realm of theme park marketing, addressing the unique challenges faced by this industry and exploring how psychological distance can be harnessed to enhance the promotion of theme park experiences. The methodological approach adopted in this study will be expounded upon, shedding light on the chosen methodology's strengths, limitations, and its contribution to understanding the influence of psychological distance on consumer responses. Ultimately, this research paper aims to provide practical implications for digital marketing strategies, offer insights for future research endeavors in the domain of psychological distance in marketing, and furnish recommendations for theme parks seeking to optimize their advertising campaigns through the strategic utilization of psychological distance.