Hakkı Ateş'in 1925'te kaleme aldığı Türkçenin sarfı adlı eseri (Metin-günümüz Türkçesine çeviri-terimler dizini-tıpkıbasım)
The book of 'Türkçenin sarfi (morphology of Turkish)' written by Hakki Ateş in 1925 (Text-contemporary Turkish translation-index of terms-facsimile)
- Tez No: 897755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENFEL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dil bilimin temel öğelerinden biri olan sarf (biçim bilgisi), dilin önemli bir unsurudur. Sarf özetle bir dilin ek, kök ve söz yapısını incelemektedir. Söz dizimi ve anlam bilimi, sarfı destekleyen unsurlardır. Dil bilimin her birimi ayrı birer birim olarak incelense dahi birbiri ile etkileşime geçerek dilde anlamlı unsurları bir araya getirmektedir. Bu çalışmada Hakkı Ateş'in 1925 yılında Küçük Bir Proje başlığı altında kaleme aldığı Türkçenin Sarfı adlı eser filolojik ve dil bilimsel yöntem ile incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Türkçenin Sarfı eseri ile dönemin diğer gramer kitaplarını kıyaslayarak gramer terimlerinin tespitini yapmaktır. Yapılan çalışmanın giriş bölümünde sarf hakkında bilgi verilerek literatür taramasına yer verilmiş aynı zamanda çalışmanın konusu amacı, sınırlılık ve yöntem hakkında bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde üzerinde çalışılan metnin Latin harflerine aktarılmış hali verilmiştir. İkinci bölümde metnin dil içi çevirisine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Terimler dizini başlığı altında Osmanlıca-Türkçe, Türkçe-Osmanlıca ve Özel Adlar olarak üç alt başlıkta incelenmiştir. Sonuç bölümünde bulguların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Morphology, one of the basic elements of linguistics, is an important element of language. Sarf briefly examines the affixes, roots and word structure of a language. Syntax and semantics are the elements that support usage. Even though each unit of linguistics is examined as a separate unit, they interact with each other and bring together meaningful elements in the language. In this study, the work titled Türkçenin Sarfı, written by Hakkı Ateş for secondary education in 1925, was examined with philological and linguistic methods. The aim of the study was to determine the grammatical terms by comparing the Türkçenin Sarfı with other grammar books of the period. In the introduction section of the study, information about the consumption is given and a literature review is included, as well as information about the subject, purpose, limitations and method of the study. In the first part of the study, the text studied is translated into Latin letters. In the second part, the intralingual translation of the text is included. In the third section, it is examined under the title of Index of Terms under three subheadings: Ottoman-Turkish, Turkish-Ottoman and Proper Nouns. In the conclusion section, the findings were analyzed.