Bazı aromatik tiyosemikarbazonların antimon((III) halojenür bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik özelliklerinin araştırılması
Synthesis characterization of antimony((III) halide compounds of some aromatic thiosemicarbazones and investigation of their biological properties
- Tez No: 897754
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İSMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tiyosemikarbazonların antiproliferatif ve antibakteriyel aktiviteleri metal iyonlarının varlığıyla belirgin şekilde artar. Metal tiyosemikarbazon komplekslerinin aktivitesini belirleyen faktörlerden biri koordinasyon yapısıdır. Bu çalışmada, farklı bağlanma modlarına ve geometrik yapılara sahip yeni antimon(III) tiyosemikarbazon komplekslerinin biyolojik etkileri ortaya konmuştur. {[SbCl3(µ2-S-Hacptsc)(η1-S-Hacptsc)]2} (1), {[SbCl3(κ2-S,N-Hacpmtsc)(η1-S-Hacpmtsc)2]} (2), formüllerine sahip iki yeni kompleks sentezlenmiştir. Erime noktası, element analizi, molar iletkenlik, FT-IR, FT-Raman, UV-Visible, 1H ve 13C NMR spektroskopik tekniklerinin yanı sıra Termogravimetrik- Diferansiyel Termal Analiz (TG-DTA) teknikleri de kullanılarak yapılar aydınlatılmıştır. Kompleks 1 ve 2'nin moleküler yapısı, tek kristalli X-ışını kırınım analizi ile doğrulandı. 1 nolu Kompleks, insan adenokarsinomu rahim ağzı kanseri (HeLa) hücrelerine karşı in vitro sitotoksik aktiviteleri açısından test edilmiştir. Antimon(III) kompleksi (1) bu çalışmanın en aktif kompleksidir. Ayrıca komplekslerin antibakteriyel aktivitesi, iki gram negatif (Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli) ve iki gram pozitif (Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus aureus) patojenik bakteriye karşı tarandı.
Özet (Çeviri)
The antiproliferative and antibacterial activities of thiosemicarbazones increase markedly with the presence of metal ions. One of the factors determining the activity of metal thiosemicarbazone complexes is the coordination structure. In this study, the biological effects of new antimony(III) and bismuth(III) thiosemicarbazone complexes with different binding modes and geometrical structures were demonstrated. Four new complexes, with the formulae {[SbCl3(µ2-S-Hacptsc)(η1-S-Hacptsc)]2} (1), {[SbCl3(κ2-S,N-Hacpmtsc)(η1-S-Hacpmtsc)2]} (2), were elucidated by a melting point, elemental analysis, molar conductivity, FT-IR, FT-Raman, UV-Visible, 1H and 13C NMR spectroscopic techniques, as well as by the Thermogravimetric-Differential Thermal Analysis (TG-DTA). The molecular structure of complexes 1 and 2 was confirmed by single-crystal X-ray diffraction analysis. The complex 1 have been tested for their in vitro cytotoxic activity against human adenocarcinoma cervical cancer (HeLa) cells. Antimony(III) complex 1 is the most active complex of this study. Further, antibacterial activity of the complexes has been screened against two gram-negative (Pseudomonas aeruginosa and Escherichia coli) and two gram positive (Staphylococcus epidermidis and Staphylococcus aureus) pathogenic bacteria. From the results, it is found that all the complexes exhibited significant activity against the gram-negative pathogenic bacteria.