BIST Teknoloji endeksinde yer alan hisseler ile kripto piyasasının teknik analiz indikatörleri kapsamında karşılaştırılması
Comparison of shares in BIST Technology Index and crypto market within the scope of technical analysis indicators
- Tez No: 897769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenilik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmanın amacı tasarruf sahiplerinin, yatırım kararı vermeden önce temel ve teknik analizden faydalanarak riskten kaçınmalarını sağlamaktır. Yatırım yapılması planlanan varlık üzerinde teknolojinin desteği ile gerçekleştirilen analizler, olası maddi kayıpların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Teknik analizde finansal ürünün geçmiş fiyat hareketleri, indikatörlerin grafikler aracılığıyla analiz edilmesi ve gelecekteki fiyatlarının tahmini söz konusudur. Bu bağlamda yatırımcılar hem temel hem de teknik analizden yararlanarak tasarruflarını en doğru şekilde değerlendirebilirler. Günümüzde hisse senetlerinin yanında kripto paralar üzerinde de tasarruflarını değerlendiren çok sayıda yatırımcı vardır. Bu çalışmada 5 adet BIST Teknoloji endeksinde yer alan şirket ve Bitcoin ile birlikte 5 kripto varlık üzerinde strateji testi gerçekleştirilmiştir. Yapılan testler sonucunda Momentum indikatörünün AL-SAT işlemlerinde diğer indikatörlere kıyasla daha yüksek kar getirisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to help savers avoid risk by using fundamental and technical analysis before making an investment decision. Analyzes carried out with the support of technology on the asset planned to be invested, determine the potential financial losses. In technical analysis, analyzing the past price movements, oscillators and indicators of the financial product through charts and future prices are predicted. In this context, investors can evaluate their savings in the mostaccurate way by using both fundamental and technical analysis. Nowadays, there are many investors who invest their savings in cyrptocurrences as well as stocs. That's why I also discussed cyrptocurrencies. In my study, I developd a strategy on 5 companies in the BIST Technology Index and 5 cyrpto assets including BTC. As a result of the tests, the Momentum indicator has a higher profit return in BUY-SELL transactions compared to other indicators.