Acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri travma hastalarında mortaliteyi etkileyen faktörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of factors affecting mortality in trauma patients aged 65 and over presenting to the emergency department
- Tez No: 897770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Travma, geriatrik hastalarda mortalite nedenleri arasında yedinci sırada yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, Acil Servis'e başvuran 65 yaş ve üzeri travma hastalarında mortaliteyi etkileyen faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve metod: Çalışmaya, merkezimizin Acil Servis'ine başvuran ve hastaneye yatış yapılan 65 yaş ve üstü 544 travma hastası dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, yaralanma türleri, Acil Servis başvurusundaki vital bulguları ve laboratuvar sonuçları kayıt altına alındı. Hastane içi mortalite için risk faktörleri çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların (%63,1 kadın) yaş ortalaması 78,2±8,2 yıl hesaplandı. En sık travma gelişme mekanizması %87,9 oranında düşme olarak gözlendi. Alt ekstremite travmaları 366 hastada (%67,3) görülmüş olup en sık travma bölgesini %59,9 ile femur fraktürü oluşturdu. Toplamda 91 hasta (%16,7) Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırıldı. Hastaların %7,9`unda yatış komplikasyonu gelişirken, 24 (%4,4) hasta hastane izleminde öldü. Ölen hastaların ortanca takip süresi 10 gün (1-42) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Trauma is the fifth leading cause of mortality in geriatric patients. This study aimed to retrospectively evaluate the factors influencing mortality in trauma patients aged 65 years and older who presented to the Emergency Department. Material and methods: 544 trauma patients aged 65 and over who were admitted to our center's Emergency Department and hospitalized were included in the study. Demographic data, comorbidities, injury types, vital signs at the time of admission, and laboratory results were recorded. Risk factors for in-hospital mortality were assessed using multivariate logistic regression analysis. Results: The mean age of the patients, 63.1% of whom were female, was 78.2±8.2 years. The most common mechanism of trauma was falls, accounting for 87.9% of cases. Lower extremity injuries were observed in 366 patients (67.3%), with femur fractures constituting the most frequent trauma site (59.9%). Ninety-one patients (16.7%) were admitted to the Intensive Care Unit. While 7.9% of patients developed complications during hospitalization, 24 patients (4.4%) died during their hospital stay. The median follow-up period of deceased patients was 10 days (1-42).