Fotovoltaik bir santral tasarımının kurulum öncesi ve sonrası tekno-ekonomik karşılaştırmalı analizi
For a photovoltaic power plant, design before and after of installation technoeconomic comparative analysis
- Tez No: 897774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Bilecik ilinde bulunan bir fabrikanın enerji ihtiyacını karşılamak için güneş enerji santralinin çatı üstüne kurulumuele alınmıştır. Çalışmanın başında çatının üstüne kurulacak olan güç tespit edilerek“PVSYST”sistemi ile güneşlenme süresine, gölgelenmeye ve kurulacak gücü esas alınarak kullanılacak malzeme özelliklerine göre hesaplamalar yapılmıştır. Malzemeler belirlendikten sonra maliyet hesabı yapılaraküretim gücüne göre amortisman süresi belirlenmiştir. Tasarımı yapılan söz konusu sistemin fabrikadaki sahada kurulumu yapıldıktan sonra bir yıl boyunca üretim verileri ve maliyet hesapları aylık olarak alınarak üretim değerleri ile kw/h ücreti ile hesaplanarak kazanç ücretleri elde edilmiştir. Kazanç ücretine göre amortisman süresi tekrar hesaplanarak maliyet açısından çatı üstü güneş enerji santralinin avantajlı olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan çalışma neticesinde ülkemizde fabrikaların çatı alanlarını değerlendirmenin enerji yönünden faydalı olacağı kanısına varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the installation of a solar power plant on the roof to meet the energy needs of a factory in Bilecik was discussed. At the beginning of the study, the power to be installed on the roof was determined and calculations were made with the pvsyst system according to the material properties to be used based on the sun exposure time, shading and the power to be installed. After the materials were determined, the cost calculation was made and the depreciation period was determined according to the production capacity. After the design of the system in question was installed on the field in the factory, production data and cost calculations were taken monthly for a year and profit wages were obtained by calculating the production values and kw/h fee. By recalculating the amortization period according to the earnings fee, it has been observed that the rooftop solar power plant is advantageous in terms of cost. As a result of the study, it is concluded that utilizing the roof areas of factories in our country will be beneficial in terms of energy.