Kondenser fan tipinin ev tipi bir derin dondurucunun enerji tüketimine etkisi
The effect of condenser fan type on the energy consumption of a domestic freezer
  1. Tez No: 897782
  2. Yazar: MERTCAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dünya enerji regülasyonu değişiklikleri ev tipi soğutma sistemleri endüstrisini yoğun bir şekilde etkilemiştir. Literatürde ev tipi soğutma sistemlerinin performansının artırılması ve enerji tüketimlerinin azaltılması ile ilgili soğutucu akışkan tipi, soğutucu akışkan miktarı ve kapileri uzunluğu üzerine yapılmış optimizasyonlar, evaporatör ve kondenser geometrisinde yapılan iyileştirmeler, buz çözme (defrost) performansının artırılması için yapılan çeşitli uygulamalar gibi farklı perspektifler dikkate alınarak yapılmış birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, eksenel ve kare fan olmak üzere iki farklı kondenser fan tipi, üç farklı fan devri (800, 1200, 1600 rpm) ve üç farklı soğutucu akışkan miktarının (40, 44, 48 g) ev tipi bir derin dondurucunun performansına etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Ev tipi buzdolabı/derin dondurucu ve fonksiyon sistemleri üzerinde enerji tüketimi azaltma çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmada tek kapılı dondurucu bölmeli, tek evaporatör ve kompresörlü, 70 cm genişlikte ve 420 litre brüt hacminde ve soğutucu akışkan olarak R600a kullanılan bir derin dondurucu kullanılmıştır. Yapılan tüm deneylerde VNTZ130 model ASHRAE standartlarına göre 1.75 COP'ye sahip hermetik tip kompresör tercih edilmiştir. Soğutma çevriminde kısılma işlemini sağlayan kılcal borunun toplam uzunluğu 3000 mm ve iç çapı 0.66 mm olacak şekilde bakırdan imal edilmiştir. En düşük enerji tüketimine sahip kombinasyonun eksenel kondenser fanı ile 1600 rpm kondenser fan devri ve 44 gram soğutucu akışkan miktarı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
World energy regulation changes have heavily affected the domestic refrigeration industry. In the literature, there are many studies on improving the performance and reducing the energy consumption of domestic cooling systems from different perspectives such as optimizations on refrigerant type, optimization of refrigerant amount and capillary length, improvements in evaporator and condenser geometry, and various applications to enhance the defrost performance. In this study, the effects of two different condenser fan types (axial and box fan), three different fan speeds (800, 1200, 1600 rpm) and three different refrigerant amounts (40, 44, 48 g) on the performance of a domestic deep freezer were experimentally investigated. In this study, which was carried out within the scope of energy consumption reduction studies on household refrigerator/freezer and function systems, a single-door freezer compartment, single evaporator and compressor, 70 cm wide and 420 liters gross volume and R600a as refrigerant was used. In all experiments, VNTZ130 model hermetic type compressor with a COP of 1.75 according to ASHRAE standards was preferred. The capillary tube that provides the throttling process in the refrigeration cycle is made of copper with a total length of 3000 mm and an inner diameter of 0.66 mm. The combination with the lowest energy consumption was found to be the axial condenser fan with a condenser fan speed of 1600 rpm and 44 grams of refrigerant.