Görüntü işleme ve blokzinciri tabanlı bir iyileştirilmiş optik okuma ve sınav değerlendirme sistemi
An improved optical reading and exam evaluation system based on image processing and blockchain
  1. Tez No: 897781
  2. Yazar: SERCAN SARP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, sınav sistemlerinin güvenliğini artırmak ve adayların sınav sürecinin bütünlüğüne olan güvenini güçlendirmek için görüntü işleme ve blok zinciri teknolojisini entegre eden bir model önerilmiştir. Önerilen sistem, sınav öncesi optik okuma ve değerlendirmeyi içerir ve adayların sınavdan önce doğru ve yanlış cevap sayısını gözden geçirmelerine olanak tanır. Sistem iş akışı, adayların sınav binasına girmeden önce kameralar tarafından fotoğraflarının çekilmesiyle başlar. Bu görüntüler, doğru tanımlamayı sağlamak için bir bilgisayarda çalışan bir algoritma tarafından işlenir. Benzer şekilde, sınavdan sonra adaylar tamamlanmış optik formlarıyla bir kameranın önüne çıkar ve daha sonra bunlar önceden belirlenmiş bir formatta yakalanır. Sistem, arka uç algoritmaları kullanarak optik okuma ve yüz tanıma gerçekleştirir ve tüm ilgili veriler blokzincirinde güvenli bir şekilde kaydedilir ve bir veritabanında saklanır. Bu mekanizma, aday yanıtlarının yetkisiz kişiler tarafından değiştirilmesini önler ve böylece sınav sürecinin güvenliğini ve güvenilirliğini artırır. Bu çalışma, sınav yönetiminin bütünlüğünü ve güvenilirliğini güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a model integrating image processing and blockchain technology is proposed to enhance the security of examination systems and strengthen candidates' confidence in the integrity of the exam process. The proposed system includes optical scanning and assessment before the exam, allowing candidates to review the number of correct and incorrect answers before the exam. The workflow of the system begins with candidates having their photos taken by cameras before entering the exam building. These images are processed by an algorithm running on a computer to ensure correct identification. Similarly, after the exam, candidates stand in front of a camera with their completed optical forms, which are then captured in a predetermined format. The system performs optical scanning and facial recognition using backend algorithms, and all relevant data is securely recorded on the blockchain and stored in a database. This mechanism prevents unauthorized alteration of candidate responses, thereby increasing the security and reliability of the exam process. This study presents a novel solution aimed at enhancing the integrity and reliability of exam management.