İşbirlikçi fizik etkinliklerinde akran etkileşiminin incelenmesi
Investigation of peer interaction in collaborative physics activities
  1. Tez No: 897822
  2. Yazar: HAKAN GÖKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DİDİŞ KÖRHASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, işbirlikçi fizik etkinliklerinde akran tartışmalarına odaklanmakta olup araştırma soruları şöyledir: 1. Elektromanyetizma konusunda işbirlikçi fizik etkinlikleri esnasında akran etkileşimleri nasıldır? 2. Elektromanyetizma konusunda işbirlikçi fizik etkinliklerinde grupların yapısının akran tartışmalarındaki rolü nedir? 3. Elektromanyetizma konusunda işbirlikçi fizik etkinliklerinde hangi bilgi türleri kullanılmaktadır? Araştırma 15 fen bilgisi öğretmenini ve elektromanyetizma konularına ait fizik etkinliklerini kapsamaktadır. Araştırmada temel olarak nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup, araştırma durum çalışması ile yürütülmüştür. Araştırma verileri video kaydı yapılan fizik simülasyonlarının kullanıldığı fizik etkinliklerinde odak grup görüşmeleri, kısa sınav soruları, öz-değerlendirme ve grup-değerlendirme formları ile elde edilmiştir. Nitel bulguların kategorize edilerek nicel bulgulara dönüştürülmesi ile betimsel ve istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçları etkinlikler esnasında büyük oranda akran tartışmaları ve işbirliği gerçekleştiğini, öğretmenlerin tartışmalarla ilgili çoğunlukla olumlu görüşleri olduğunu ve çeşitli faydalar sağladıklarını, akran etkileşimlerinin büyük oranda kavramsal olduğunu, tartışmalar sonundaki test puanlarının istatistiksel olarak küçük gruplar ve karma gruplar lehine olduğunu, tartışmalar esnasında daha çok kavramsal bilgi kullanıldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on peer discussions in collaborative physics activities, and the research questions are as follows: 1. How are peer interactions during collaborative physics activities on electromagnetism subject? 2. What is the role of the structure of groups on peer discussions in collaborative physics activities on electromagnetism subjects? 3. Which knowledge structures are used in collaborative physics activities on electromagnetism subject? The research includes 15 science teachers and the physics activities on electromagnetism subjects. The research basically adopted a qualitative research approach and was conducted with a case study. The data were obtained through focus group interviews, quiz questions, self-evaluation and group-evaluation forms in physics activities where video-recorded physics simulations were used. Descriptive and statistical analyzes were conducted by categorizing the qualitative findings and transforming them into quantitative findings. The research results showed that there was a large amount of peer discussions and collaboration during the activities, teachers had mostly positive opinions about the discussions and they got various benefits, peer interactions were largely conceptual, test scores at the end of the discussions were statistically in favor of small groups and mixed groups, mostly conceptual knowledge were used during the discussions.