Termodinamiğin ikinci yasası ve Entropi konularının öğrenimine işbirlikli öğrenme yönteminin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the cooperative learning method on understanding the second law of thermodynamics and Entropy
  1. Tez No: 189849
  2. Yazar: RABİA TANEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT KAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisans düzeyinde termodinamiğin ikinci yasası veentropi konularının işbirlikli öğrenme ve geleneksel öğretim yöntemleriyleöğrenilmesinin öğrencilerin başarısı, hatırda tutması, termodinamik dersine yöneliktutumu, fizik dersine ilişkin kendilerine duydukları güven ve öğrenmelerini etkileyenetkenlere verdikleri önem üzerindeki etkilerinin incelenmesi ile kontrol grubu vedeney grubu öğrencilerinin uygulanan yöntemler ve uygulamanın içeriğine ilişkingörüşlerinin incelenmesidir.Araştırmada ön ölçüm- son ölçüm kontrol gruplu deneme modelikullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarının oluşturulmasında öğrencilerin notortalamalarının kullanılmasından dolayı yarı deneysel model izlenmiştir.Araştırmanın örneklemini, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında bir devletüniversitesinin eğitim fakültesi fizik eğitimi anabilim dalının üçüncü sınıfındaokutulan termodinamik dersine devam eden 40 öğrencisi oluşturmaktadır.Termodinamiğin İkinci Yasası ve Entropi Konuları Başarı Ölçeği, TermodinamikDersine Yönelik Tutum Ölçeği, Fizik Dersine Yönelik Güven ve Önem Ölçeği ileöğrenci kompozisyonları araştırmanın veri toplama araçlarıdır. Verilerin analizindeSPSS 11.0 istatistik programı kullanılmıştır, ayrıca öğrenci görüşleri belirli başlıklaraltında toplanarak sayısal dağılımı sunulmuştur.Araştırmanın sonucunda, işbirlikli öğrenme yönteminin öğrencilerintermodinamik başarısını artırdığı, bilgilerinin kalıcılığını sağladığı ortayakonulmuştur. İşbirlikli öğrenme yönteminin, deney grubu öğrencilerinin derseyönelik tutumları ile fizik dersine yönelik kendilerine duydukları güven ve fizikkonularını anlamalarında etkili olan etkenlere verdikleri önemi, kontrol grubuöğrencilerine göre anlamlı bir şekilde geliştirmediği sonucu saptanmıştır.Kontrol grubu öğrencilerinin geleneksel öğretim yönteminden hoşnutoldukları, yeterli öğrenme düzeyine ulaştıklarına inandıkları ne varki yönteminbirtakım yetersizliklerinin de farkında oldukları görülmüştür. Ayrıca gelenekselöğretim sınıfında derslerin zevkli ve eğlenceli geçtiğini belirten öğrenciler debulunmaktadır.Deney grubu öğrencilerinin işbirlikli öğrenme yöntemini sevdikleri;yöntemin, etkinliklerin ve materyallerin bilgiyi anlamlı ve kalıcı bir biçimdeöğrenmelerini sağladığına inandıkları; derste hiç sıkılmadıklarını, dersin çokeğlenceli ve zevkli geçtiğini, yöntemin arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle olaniletişim ve etkileşimlerini geliştirdiğini düşündükleri ortaya konulmuştur. Sonuçolarak, işbirlikli öğrenme yönteminin öğrencilerin duyuşsal özelliklerini olumluetkilediği söylenebilir.Elde edilen sonuçlara dayanılarak, eğitimcilere ve araştırmacılara bazıönerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of the cooperativelearning and traditional teaching methods on, (a) student achievement and retentionin the second law of thermodynamics and entropy in physics, (b) students? attitudestowards the subject of thermodynamics, (c) students? self-confidence in physics, andthe importance students placed on the factors affecting their learning. The study alsoexplored students? ideas about the cooperative learning and traditional teachingmethods.The study employed quasi-experimental research design. The sampleconsisted of 40 university students following a thermodynamics course at physicseducation department in a state university during 2005-2006 academic year. The datacollection instruments used in the study were the Second Law of Thermodynamicsand Entropy Test, the Attitude Scale Towards Thermodynamics, Confidence andImportance Scale in Physics, and Student Compositions. SPSS 11.0 statisticalcomputer software was used for the analysis of the data, and the students? ideas wereclassified into groups and presented as frequencies.Findings suggest that cooperative learning method increased studentachievement in thermodynamics, and improved student retention. However, therewas not a statistically significant difference between the Attitude Scale TowardsThermodynamics scores of the students in the control and experimental groups in thepost-test. The method did not improve student self-confidence in physics, and theimportance students placed on the factors affecting their learning.The students in the control group were pleased with the traditional teachingmethod, and believed that they reached an appropriate level of understanding.However, they were aware of the deficiencies of the method. Moreover, somestudents stated that traditional teaching lessons were entertaining and enjoyable.The students in the experimental group liked the cooperative learningmethod, and believed that the method, activities and materials used in the lessonsprovided them with meaningful and permanent learning. They stated that they did notget bored in the course. They found the lessons entertaining and enjoyable. They alsofelt that the method improved their communication and interaction skills with eachother and teacher. The results suggested that the cooperative learning method had apositive impact on the affective domain of student learning.Based on the findings of the study, some implications for teaching andresearch were also discussed.