İnsani diplomasi türü olarak Türk işbirliği ve koordinasyon ajansı'nın Afganistan'daki faaliyetleri ve Türkiye-Afganistan ilişkilerindeki rolü
The activities of the Turkish cooperation and coordination agencyin Afghanistan as a type of humanitarian diplomacy and its role inTurkey-Afghanistan relations
- Tez No: 897836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, halkla ilişkiler bağlamında Türkiye'nin en önemli insani diplomasi uygulayıcısı olarak TİKA'nın Afganistan'da ne tür sosyo-kültürel ve ekonomik faaliyetleri olduğunu tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Disiplinler arası bir kavram olarak yakın dönemde ortaya çıkan ve üzerinde yeni yeni akademik çalışmaların yapılmaya başlandığı insani diplomasi uygulayıcısı TİKA'nın, uluslararası ilişkiler ve halkla ilişkiler ortak araştırma alanıyla Afganistan coğrafyasında üstlendiği sorumluluk yayımlanan resmi veriler ışığında incelenmiştir. 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan uluslararası sistemde özellikle doğu coğrafyalarında kurumsal yapıya geçişin gerekliliği daha net olarak hissedilmiştir. Türkiye böylesi bir konjonktürde Avrasya'da bulunan Türk ve Müslüman topluluklara yönelik stratejik bir dış politika konsepti geliştirilmiştir. Nitekim Türkiye'nin kendi yumuşak güç potansiyeline katkı sağlayan kültürel zenginlikleri tespit edip araştırmak ve ortak bir bağ kurarak dış politika enstrümanlarını Afganistan coğrafyasında kuvvetlendirmek elzem hale gelmiştir. Bu sürecin Türk dış politikasına nasıl katkı sağladığı sorunu bir yönüyle“yumuşak güç”kavramının irdelenmesiyle izah edilebilir. Bu düşünceden hareketle literatüre yumuşak güç kavramını kazandıran Joseph S. Ney'in ileri sürdüğü perspektifin analizi oldukça önemlidir. Nitekim günümüz uluslararası sisteminde başarılı devletler, yumuşak güç uzuvlarının uluslararası ilişkilerdeki yerini, etkisini ve önemini daha fazla dikkate alarak faaliyetlerini arttırma çabasındadır. Türkiye de bu ülkeler gibi yumuşak güç unsurunu ülke çıkarları adına Afganistan bölgesinde kullanmaktadır. Uluslararası ilişkiler disiplininde sıkça bahsedilen“yumuşak güç”kavramı bu çalışmada Türkiye'nin sahip olduğu tarihsel ve kültürel birikimiyle mevcut unsur ve potansiyeli göz önüne alarak ele alınmaktadır. Başka bir ifadeyle bu çalışmada Türk dış politikasında Afganistan'a yönelik hangi uluslararası koşullarda yumuşak güç politikası yürütüldüğü sorusuna cevap aranmaktadır. 2004- 2014 yılları arasındaki uluslararası değişimler ve bölgesel gelişmeler ışığında Türkiye'nin Afganistan'a yönelik genelinde yumuşak güç özelinde ise TİKA faaliyetleri nitel araştırma yöntemleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to determine what kind of socio-cultural and economic activities TİKA, as Turkey's most important humanitarian diplomacy practitioner, has in Afghanistan in the context of public relations. The responsibility undertaken by TİKA, a humanitarian diplomacy practitioner that has recently emerged as an interdisciplinary concept and on which new academic studies have begun, in the geography of Afghanistan with its joint research field of international relations and public relations, has been examined in the light of published official data. In the international system that emerged after the dissolution of the Union of Soviet Socialist Republics in 1991, the necessity of transition to an institutional structure was felt more clearly, especially in the eastern geographies. In such a conjuncture, Türkiye developed a strategic foreign policy concept for the Turkish and Muslim communities in Eurasia. As a matter of fact, it has become essential to identify and research the cultural riches that contribute to Turkey's own soft power potential and to strengthen foreign policy instruments in the Afghanistan geography by establishing a common bond. The question of how this process contributes to Turkish foreign policy can be explained, in part, by examining the concept of“soft power”. Based on this idea, the analysis of the perspective put forward by Joseph S. Ney, who introduced the concept of soft power to the literature, is very important. As a matter of fact, in today's international system, successful states strive to increase their activities by paying more attention to the place, influence and importance of soft power organs in international relations. Like these countries, Turkey uses its soft power element in the Afghanistan region on behalf of the country's interests. The concept of“soft power”, which is frequently mentioned in the discipline of international relations, is discussed in this study by taking into account Turkey's historical and cultural background and existing elements and potential. In other words, this study seeks an answer to the question under what international conditions soft power policy is carried out towards Afghanistan in Turkish foreign policy. In the light of international changes and regional developments between 2004 and 2014, Turkey's soft power activities in Afghanistan in general and TIKA activities in particular were examined using qualitative research methods.