Abdullah Bin Caşh'ın hayatı ve İslam tarihindeki yeri
The life of Abdullah b. Cash and her place in Islamic history
- Tez No: 897903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR SIDDIK YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hz. Peygamber'in (s.a.v.) 610 senesinde nübüvveti ile başlayan ve vefatına kadar süren asr-ı saâdet döneminde İslam tarihi adına birçok olay vuku bulmuştur. Bu olaylar aynı zamanda Müslümanların bir devlet kurması ve gücünü müşriklere ciddi şekilde hissettirmesi noktasında önemli rol oynamıştır. Medine'ye gerçekleştirilen hicret,“İslam Devleti”olma yolunda önemli adımlardan ilkiydi. İkincisi ise Hz. Peygamber'in düzenlediği seriyyelerdi. Bu seriyyelerden bir tanesi var ki o da araştırmamızın konusu olan Abdullah b. Cahş'ın komutanlığını yaptığı Batn-ı Nahle Seriyyesi'dir. Bu seriyye, sonuçları itibariyle hem birçok ilki içerisinde barındırması hem de Müşriklerin Müslümanların gücünü iyiden iyiye hissetmesine katkı sağladığından dolayı İslam tarihi açısından büyük önem taşımaktadır. Böylesine önemli bir hadise her ne kadar İslam tarihi kaynaklarında ön plana çıksa da baş aktörü olan Abdullah b. Cahş'ın (r.a.) hakkında özel bir çalışma yapılmamış olması bizi onun hayatını inceleme noktasında teşvik etmiştir.
Özet (Çeviri)
During the period of the Prophet's (PBUH) prophethood, which started with his prophethood in 610 and lasted until his death, many events took place on behalf of Islamic history. These events also played an important role in the Muslims establishing a state and making the polytheists feel their power seriously. The migration to Medina was the first of the important steps towards becoming an 'Islamic State'. The second was the seriyyas organised by the Prophet. There is one of these seriyyas, which is the Batn-ı Nahle Seriyyah commanded by the Companion Abdullah b. Jahsh, the subject of our research. This seriyyah is of great importance in terms of Islamic history, both because it contains many firsts in terms of its results and because it contributed to the Mushriks to feel the power of the Muslims better and better. Although such an important event comes to the fore in the sources of Islamic history, the lack of a special study on Abdullah b. Jahsh (r.a.), the main actor, has encouraged us to examine his life.