Kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin bireysel performans değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve saha örneği
Determination of individual performance evaluation criteria of nurses working in public hospitals and field example
  1. Tez No: 897928
  2. Yazar: NURAY HACIVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KANTAŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Nursing, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu araştırma; kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin bireysel performans değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden gömülü teori çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak amaçlı, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen, kamu hastanelerinde çalışan yönetici, birim sorumlusu ve klinik hemşirelerden oluşan 20 kişi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler yüz yüze ve online yüz yüze şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde MAXQDA Analytic Pro programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamında gerçekleştirilen içerik analizi sonucunda hemşirelerin bireysel performans algısı, bireysel performans kriterlerinin belirlenmesinde etkili faktörler, bireysel performans değerlendirme süresi ve geribildirim, SKS hastane bireysel performans değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi standardına yönelik görüşler ve uygulamalar, bireysel performans kriterleri ve boyutları olmak üzere beş ana temada değerlendirilmiştir. Sonuç: Araştırma kapsamında hemşirelerin bireysel performans kavramı ve hemşirelerde bireysel performans değerlendirme, performans kriterlerinin belirlenmesi ve değerlendirme sürecine yönelik bilgi sahibi olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin bireysel performans değerlendirilmesine yönelik sekiz boyut, 36 alt boyut ve 125 değerlendirme kriteri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research; It was carried out to determine the individual performance evaluation criteria of nurses working in public hospitals. Materials and Methods: The research was carried out within the framework of grounded theory, one of the qualitative research methods. In accordance with the purpose of the study, in-depth interviews were conducted with 20 people, consisting of nurse managers, nurses in charge of the unit and clinical nurses working in public hospitals, determined by the purposeful, maximum diversity sampling method. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the interviews. Interviews were conducted face to face and online. The data obtained within the scope of the research were evaluated using the content analysis method. MAXQDA Analytic Pro program was used to analyze the data. Results: As a result of the content analysis carried out within the scope of the research, nurses' individual performance perception was evaluated in five main themes: effective factors in determining individual performance criteria, individual performance evaluation period and feedback, opinions and practices regarding the SKS hospital individual performance evaluation criteria determination standard, individual performance criteria and dimensions. Conclusion: Within the scope of the research, it was determined that nurses had knowledge about the concept of individual performance and individual performance evaluation, determination of performance criteria and evaluation process. Eight dimensions, 36 sub-dimensions and 125 evaluation criteria were identified for the evaluation of nurses' individual performance.