Yönetici hemşirelerin otantik liderlik düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of authentic leadership levels of nurse managers
- Tez No: 452522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hemşirelikte kendilerine ve izleyenlerine ilham veren, söyledikleri ve yaptıkları arasında uyum olan, bireysel çıkarlar yerine grubun çıkarları ile güdülenen, ahlaklı bireyler olarak kabul edilen otantik liderlere ihtiyaç vardır. Araştırmanın amacı, hemşirelerin sorumlu hemşirelerini otantik lider olarak algılayıp algılamadıklarını saptamaktır. Araştırma Trabzon merkezdeki hastanelerde çalışan tüm hemşireler (n=1569) arasından tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 309 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; bilgi formu, Otantik Liderlik Ölçeği ile toplanmış, sayı, yüzde, ortalama, Mann-Withney U ve Kruskall Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre hemşirelerin %53.7'si lisans/lisansüstü eğitimli, %77.7'si 4A kadrosunda ve %59.5'i kamu hastanelerinde çalışan hemşirelere göre sorumlu hemşirelerinin otantik liderlik toplam puanı 3.968 ± 0.592'dir. Alt boyutlarda ise ilişkilerde şeffaflık puanı 4.090 ± 0.629, içselleştirilmiş ahlak anlayışı puanı 3.852 ± 0.733, bilgiyi dengeli değerlendirme puanı 3.853 ± 0.785 ve öz farkındalık puanı 4.019 ± 0.774'tür.
Özet (Çeviri)
In nursing; authentic leaders who inspire themselves and their followers, whose doings and sayings are consistent, is motivated not by personal interests but by group interests and are accepted as moral individuals are needed. The current study aimed at exploring whether or not nurses perceived their chief nurses as authentic leaders. The study was conducted with 309 nurses recruited using stratified sampling method among nurses (n=1569) who worked at hospitals in city center of Trabzon Province. The data were collected using an information form and Authentic Leadership Scale and were analyzed through frequencies, percentages, means, Mann-Withney U and Kruskall Wallis tests. According to findings; 53.7% of nurses had graduate/post-graduate degrees, 77.7% of them had 4A personnel cadre and 59.5% of them worked at public hospitals and according to these nurses, authentic leadership's mean score of chief nurses was 3.968 ± 0.592. In subscales; authentic leadership's mean score of chief nurses was 4.090 ± 0.629 for relational transparency, 3.852 ± 0.733 for internalized moral perspective, 3.853 ± 0.785 for balanced processing and 4.019 ± 0.774 for leader self-awareness.