Kanun taksimlerine yönelik alıştırmaların kanun eğitiminde kullanılmasına ilişkin bir alan araştırması: Halil Karaduman örneği
A field study on the use of exercises for qanun improvisations in qanun education: The case of Halil Karaduman
  1. Tez No: 897936
  2. Yazar: SONER ÇİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışma, Halil Karaduman'ın taksimlerini müziksel ve teknik boyutlarıyla inceleyip analiz etmeyi ve Halil Karaduman tavrı çerçevesinde lisans düzeyi kanun eğitiminin farklı düzeylerinde öğretim materyali olarak kullanılabilecek alıştırmalar oluşturmayı amaçlamaktadır. Araştırmada“Belgesel Tarama Modeli”ve“Betimsel Analiz”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Halil Karaduman'ın kanun taksimleri oluştururken, örneklemini ise sanatçının albümlerinden analiz edilmek üzere seçilen 12 (on iki) taksim oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Lisans Programı Ders İçerikleri Görüşme Formu ve Alıştırmaların Kanun Eğitimine Uygunluğu Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, Halil Karaduman'a ait taksimler dikte edilmiş ve ajiliteli pasajlarında kullanılan tekniklere yönetelik araştırmacı tarafından alıştırmalar oluşturulmuştur. Hazırlanan alıştırmaların lisans düzeyi kanun eğitiminde kullanılabilirliği ve hangi dönemde yararlanabileceği, Müzik Eğitimi, Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuvarlarda görev yapan öğretim elemanlarına sorulmuş; uzmanların görüşleri doğrultusunda temalar belirlenmiş ve raporlaştırılmıştır. Araştırmada Lisans Programı Ders İçerikleri Görüşme Formu ile elde edilen bulgulara göre, Müzik Eğitimi, Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuvarlarda lisans dönemi boyunca çeşitli teknikler ve makamların öğretildiği görülmüştür. Müzik Eğitiminde Özdemir Hafızoğlu'nun Kanun Egzersizleri ve Eğitimi, Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuvarlarda ise Halil Karadamun'un Kanun Metodu kullanılmaktadır. Ayrıca, lisans düzeyindeki taksim çalışmalarının ağırlıklı olarak Lisans 3. düzeyinde yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Halil Karaduman'a ait taksimlerin müzikal analizleri ışığında, makam seslerini doğru biçimde kullandığı, makam dışı seslere de yer vererek taksimlerini icra ettiği, kullandığı makamları makam seyri çerçevesinde doğru şekilde uyguladığı sonucuna ulaşılmıştır. Alıştırmaların Kanun Eğitimine Uygunluğu Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile elde edilen bulgulara göre, Araştırmacı tarafından hazırlanan alıştırmaların Müzik Eğitimi, Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuarlarda uygulanan lisans düzeyi kanun eğitimine ağrılıklı olarak uygun olduğu ve kanun eğitiminin çeşitli dönemlerinde kullanılabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze and examine Halil Karaduman's taksims from musical and technical perspectives, and to create exercises that can be used as teaching materials at different levels of undergraduate qanun education within the framework of Halil Karaduman's style.“Documentary Screening Model”and“Descriptive Analysis”methods were used in the research.The population of the study consists of Halil Karaduman's qanun taksims, while the sample comprises 12 taksims selected from the artist's albums for analysis. Data collection tools include the“Undergraduate Program Course Content Interview Form”and the“Semi-Structured Interview Form for the Suitability of Exercises for Qanun Education,”prepared by the researcher. In analyzing the data, Halil Karaduman's taksims were transcribed, and exercises were created by the researcher focusing on the techniques used in the agile passages of the taksims. The usability of the prepared exercises in undergraduate qanun education and the periods in which they could be beneficial were discussed with faculty members from Music Education Departments, Fine Arts Faculties, and Conservatories. Based on the opinions of experts, themes were identified and reported. The findings from the Undergraduate Program Course Content Interview Form reveal that various techniques and modes are taught throughout the undergraduate period in Music Education, Fine Arts Faculties, and Conservatories. Özdemir Hafızoğlu's Qanun Exercises and Education is used in Music Education, while Halil Karaduman's Qanun Method is used in Fine Arts Faculties and Conservatories. Additionally, it was found that taksim studies at the undergraduate level are primarily conducted in the third year of study. According to the musical analysis of Halil Karaduman's taksims, it was concluded that he uses mode sounds accurately, includes non-mode sounds in his taksims, and applies the modes correctly within the framework of mode progressions. Findings from the Semi-Structured Interview Form for the Suitability of Exercises for Qanun Education indicate that the exercises prepared by the researcher are largely suitable for undergraduate qanun education in Music Education, Fine Arts Faculties, and Conservatories, and can be used effectively at various stages of qanun education.