Ambalaj tasarımında minimalizm ve gıda ambalajı tasarım önerileri
Minimalism in packaging design and food packaging design proposals
  1. Tez No: 897935
  2. Yazar: SEMA NURSAN MADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALPER RAİF İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Ambalaj ilk çağlardan bu yana depolama ve koruma amacıyla kullanılmıştır. Ambalaj tasarımı ise pazarlama için hedef kitlenin beklentisine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ambalaj tasarımında Minimalizm'in etkisiyle birlikte anlaşılır, sade ve tüketiciyi harekete geçiren kalıcılığı yüksek ürünler tasarlanmaya çalışılmaktadır. Üreticilerin canlı, gösterişli ve yoğun ambalaj tasarımlarından mat, sade ve belirgin ambalajlara yönelmesi ambalaj tasarımında minimalist yaklaşımı getirmiştir. Ambalaj tasarımında tercih edilen minimalist yaklaşım grafik tasarım açısından sadelik, tipografi, sınırlı renk kullanımı, beyaz boşluk dengesi, malzeme yapısı, işlevsellik, sürdürülebilirlik ön plandadır. Çalışmada Minimalizm'in grafik tasarımın önemli dallarından biri olan ambalaj tasarımına etkisine cevap aranmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümde veri seti ve yöntem bulunmaktadır. Bu veri setinin içeriğinde problem durumu, amaç, önem, sınırlılıklar, tanımlar, yöntem, uygulama içeriği hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde kavramsal çerçeve bulunmaktadır. İçeriğinde ambalajın tanımı, tarihçesi ve minimalizm ile ilgili tanım ve tarihçe tanımlamaları yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise yorumlar ve bulgulara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde minimalist yaklaşıma paralel olarak 5 ayrı gıda ürünü için minimalist ambalaj tasarım uygulama önerileri geliştirilmiştir. Sonuç bölümünde çıkarım ve kazanımlar eklenmiştir. Öneriler bölümü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Packaging has been used for storage and protection since ancient times. Packaging design can vary according to the expectations of the target audience for marketing. With the influence of Minimalism in packaging design, products with high permanence that are understandable, simple and stimulate the consumer are tried to be designed. Manufacturers' shift from vivid, flashy and intense packaging designs to matte, simple and clear packaging has brought the minimalist approach in packaging design. The minimalist approach preferred in packaging design is at the forefront of simplicity, typography, limited color usage, white space balance, material structure, functionality and sustainability in terms of graphic design. In the study, an answer to the effect of Minimalism on packaging design, one of the important branches of graphic design, was sought. The first part of the thesis includes data set and method. In the content of this data set, information about the problem situation, purpose, importance, limitations, definitions, method, application content is given. The second chapter contains the conceptual framework. In its content, the definition of packaging, its history and the definition and history of minimalism are defined. In the third section, comments and findings are given. In the fourth section, minimalist packaging design application suggestions are developed for 5 different food products in parallel with the minimalist approach. Conclusions and gains are added in the conclusion section. There is a suggestions section.