Devlet okullarına bağlı okul öncesi eğitimi veren ana sınıflarında müziğin kullanılma durumu
The use of music in kindergartens providing pre-school education affiliated with state schools
  1. Tez No: 897993
  2. Yazar: MİNE EBRAR AKMES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada devlet okullarına bağlı okul öncesi eğitimi veren ana sınıflarında müziğin kullanılma durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, betimsel araştırma deseni kullanılmıştır, Araştırmanın çalışma grubunu Burdur il merkezindeki 3 devlet okuluna bağlı, 6 ana sınıfından rastgele seçilmiş toplam 6 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak gözlem amacıyla günlük tutulmuş ve okul öncesi öğretmenlere yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizi sürecinde görüşüne başvurulan üç uzman tarafından yapılan kodlamalar sonucunda, toplam 21 ana tema ve 36 ayrıntı oluşturulmuştur. 21 ana tema için yapılan güvenirlik analizinde P = %90,4 olarak hesaplanmıştır. Toplam 36 ayrıntı için yapılan güvenirlik analizinde ise P = %86,1 olarak hesaplanmıştır. Tema ve ayrıntıların toplam güvenirlik analizinde ise P = %87,7 olarak hesaplanmıştır. Gözlem ve görüşme verileri incelenerek bulgular tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre okul öncesi öğretmenlerinin kendilerini ritim çalışmalarında yeterli gördükleri fakat enstrüman çalma konusunda yetersiz gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin, müzik eğitiminin çocukların gelişim alanlarına olumlu katkılarının olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin lisans programında almış oldukları müzik dersinin etkili olmadığı ve içeriğe uygun işlenmediği ayrıca müzik eğitimine ilişkin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kullanılan enstrümanlara ilişkin görüşme sonuçlarına göre en çok ritim enstrümanları kullandıkları, gözlem sonucuna göre ise sadece beden perküsyon ve marakas kullandıkları tespit edilmiştir. Müziğin en sık kullanıldığı alanlar serbest oyun zamanı, kazanım-kavram öğretimi ve oyuncak toplama olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the use of music in kindergarten classes providing pre-school education in public schools. Descriptive research design was used in the research. The study group of the research consists of 6 preschool teachers randomly selected from 6 kindergarten classes affiliated with 3 public schools in Burdur city center. As a data collection tool, a diary was kept for observation purposes and a semi-structured interview form was applied to preschool teachers. Content analysis was used to analyze the data. As a result of the coding made by three experts whose opinions were consulted during the content analysis process, a total of 21 main themes and 36 details were created. In the reliability analysis conducted for 21 main themes, P = 90.4% was calculated. In the reliability analysis performed for a total of 36 details, P was calculated as 86.1%. In the total reliability analysis of themes and details, P was calculated as 87.7%. Observation and interview data were examined and the findings were presented in tables. According to the findings of the research, it was concluded that preschool teachers considered themselves sufficient in rhythm studies, but inadequate in playing instruments. It has been determined that teachers think that music education has positive contributions to children's development areas. It was concluded that the music course taken by preschool teachers in the undergraduate program was not effective and was not taught in accordance with its content, and that they needed in-service training on music education. According to the results of the interviews regarding the instruments used, it was determined that they mostly used rhythm instruments, and according to the observation results, they used only body percussion and maracas. The areas where music was most frequently used were determined as free play time, acquisition-concept teaching and toy collection.