Türkiye-Rusya ilişkilerinde çatışma ve iş birliği: 2015-2022
Conflict and cooperation in Turkey-Russia relations: 2015-2022
- Tez No: 898023
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tarihsel ve politik açıdan Türkiye-Rusya ilişkileri neredeyse hiçbir zaman önemini yitirmemiştir. Rusya Federasyonu-Türkiye ilişkileri esas alındığında; başlangıçta coğrafi olarak Kafkasya'da ve Karadeniz havzasında yoğunlaşan ilişkilerin yakın zamanlarda Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'ya dair boyutlar kazandığı görülür. İlişkilerin konuları bağlamında ele aldığımızda ise, başlangıçta enerji ve ticaret alanında yoğunlaşan ilişkilerin turizm, savunma sanayi ve uluslararası arabuluculuk gibi alanlara genişlediği görülür. Araştırmaya konu dönem bu bakımdan çarpıcı örnek olaylarla doludur. Bu kapsamda; Uçak (düşürme) krizi, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi, Büyükelçi Andrey Karlov suikastı, Suriye sorununa çözüm arayışları, Astana ve Soçi süreçleri, Türk Akımı Projesi, Akkuyu Nükleer Santrali inşası, S-400 alımı meselesi, Karabağ Savaşı gibi olaylar ele alınmıştır. Bu olaylar, Yeni Avrasyacı Jeopolitik Okulu perspektifinden anlamlandırılmaya ve ikili ilişkilerin büyük resmi okunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When analyzing the relations between the Russian Federation and Türkiye, it becomes evident that while initially concentrated geographically in the Caucasus and the Black Sea basin, in recent times, these relations have expanded to encompass dimensions concerning the Eastern Mediterranean and the Middle East. Furthermore, regarding the thematic aspects of these relations, they have evolved from initial focal points in energy and trade to encompass a broader spectrum, including areas such as tourism, defense industry, and international mediation. The period that is the subject of the research is full of striking case studies on this subject. Within this content; The aircraft (downing) crisis, the July 15 FETO coup attempt, the Assassination of Ambassador Andrey Karlov, the endeavor for a solution to the Syrian problem, the Astana and Sochi processes, the Turkish Stream project, the Akkuyu Nuclear Power Plant, the purchase of the S-400, the Karabakh War were discussed. These events have been tried to make sense from the perspective of the New Eurasianist School of Geopolitics and to read the big picture of bilateral relations.