Farklı kurutma tekniklerinin fındık oleozomları üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different drying techniques on hazelnut oleosomes
  1. Tez No: 898032
  2. Yazar: TUĞÇE ERKAYIRAN ERDUVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, kavrulmamış fındıklardan elde edilen oleozomlar öncelikle yağ ve protein içerikleri ile kremleşme stabilitesi (pH 2-11) açısından karakterize edilmiştir. Analizler sonucunda fındıktan elde edilen oleozomların yağ içeriği %87.45±0.36 ve protein içeriği %1.65±0.06 olarak belirlenmiştir. Oleozomların pH 7'de agregasyona/kremleşmeye karşı direnç gösterdikleri ancak daha yüksek ve daha düşük pH değerlerinde kararsız oldukları tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, oleozomlar maltodekstrin ile karıştırıldıktan sonra iki farklı yöntemle (püskürtülerek ve dondurularak) kurutulmuştur. Kurutulmuş oleozomlarda yapılan sindirilebilirlik analizi kurutulan örneklerin sindirilebilirlik açısından kontrol örneğinden daha iyi olduğunu, oksidatif stabilite analizleri ise dondurularak kurutulan oleozomların, kontrol örneğiyle benzer oksidatif stabilite sonuçları sergilediğini ve püskürtme ile kurutulan örneklerin sıcaklık etkisiyle önemli ölçüde okside olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, oleosomes obtained from raw hazelnuts were primarily characterized in terms of their fat and protein contents, as well as creaming stability (pH 2-11). The analyses revealed that the fat content of the oleosomes obtained from hazelnuts was 87.45±0.36% and the protein content was 1.65±0.06%. It was determined that the oleosomes were resistant to aggregation/creaming at pH 7 but were unstable at higher and lower pH values. In the second phase of the study, the oleosomes were mixed with maltodextrin and then dried using two different methods (spray drying and freeze drying). The digestibility analysis of the dried oleosomes showed that the dried samples had better digestibility than the control samples, while the oxidative stability analyses indicated that the freeze-dried oleosomes exhibited similar oxidative stability results to the control samples, and the spray-dried samples were significantly oxidized due to the effect of heat.