Su (hidro) enerjisi açısından Tacikistan-Türkiye ekonomik ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Tajikistan-Turkey economic relations in terms of water (hydro) energy
  1. Tez No: 898048
  2. Yazar: ISMOIL AZIZOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, Tacikistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri hidrolik elektrik enerji merceğinden incelemektedir. Giriş bölümünde hidroelektriğin her iki ülke ekonomisindeki önemi özetlenmekte, enerji güvenliği ve ekonomik kalkınmaya katkısı vurgulanmaktadır. İlk bölümde hidrolik elektrik enerjinin tanımı, küresel ve Asya'daki ekonomik etkileri hakkında genel bir bakış sunulmaktadır. İkinci bölümde Tacikistan ve Türkiye arasındaki diplomatik, ekonomik ve insani iş birliği incelenmekte, siyasi ve diplomatik bağların genişlemesi, mali ve ekonomik iş birliğinin mevcut düzeyi ve beklentileri ile iki cumhuriyet arasındaki insani iş birliği ve yatırımların gelişimi vurgulanmaktadır. Üçüncü bölümde, Türkiye ve Tacikistan'ın hidrolik elektrik enerjiden yararlanma kapasiteleri incelenerek her iki ülkenin hidrolik elektrik potansiyeli analiz edilmektedir. Bu analiz aracılığıyla tez, Tacikistan ve Türkiye arasında hidrolik elektrik enerji alanında iş birliği ve karşılıklı fayda potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sonuç bölümünde analizden çıkarılan içgörüler sunulmakta ve iki ülke arasında hidrolik elektrik enerji alanında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik tavsiyelerde bulunulmaktadır. Bu tez, Tacikistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin hidrolik elektrik enerji bağlamında kapsamlı bir analizini sunarak enerji ekonomisi ve uluslararası ilişkiler alanındaki akademik söyleme katkıda bulunmakta, böylece bölgedeki enerji iş birliği ve ekonomik kalkınmayla ilgilenen politika yapıcılar, araştırmacılar ve uygulayıcılar için değerli bir kaynak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the economic relations between Tajikistan and Turkey through the lens of hydroelectric power. The introduction outlines the significance of hydroelectricity in both countries' economies, emphasizing its contribution to energy security and economic development. The first section provides an overview of hydroelectric power, its definition, and its economic impact globally and within Asia. The second section delves into the diplomatic, economic, and humanitarian cooperation between Tajikistan and Turkey, highlighting the expansion of political and diplomatic ties, the current level and prospects of financial and economic cooperation, and the development of humanitarian cooperation and investments between the two republics. The third section analyzes the hydroelectric potential of both countries, examining Turkey's and Tajikistan's respective capacities in harnessing hydroelectric energy. Through this analysis, the thesis aims to assess the potential for collaboration and mutual benefit in the realm of hydroelectric power between Tajikistan and Turkey. The conclusion offers insights drawn from the analysis and provides recommendations for enhancing cooperation in hydroelectric energy between the two nations. This thesis contributes to the academic discourse on energy economics and international relations by providing a comprehensive analysis of the economic relations between Tajikistan and Turkey within the context of hydroelectric power, thus providing a valuable resource for policymakers, researchers, and practitioners interested in energy cooperation and economic development in the region.