Sedanter kadınlarda reformer egzersizlerinin fiziksel ve motorsal özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of reformer exercises on physical and motor characteristics of sedentary women
  1. Tez No: 898056
  2. Yazar: RÜMEYSA BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİ BARIŞ KARAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmaya yaş ortalamaları 21.11±.808 olan, boy uzunlukları 162 ±5.583 vücut ağırlıkları 55.94±9.088 olan 37 sedanter kadın birey gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara 8 hafta süreyle haftada 3 gün 60 dakika pilates egzersiz protokolü uygulandı. Çalışmada 1 deney grubu baz alınarak ön test ve son test ölçümleri yapılmıştır. Katılımcıların VYY, esneklik, denge, el kavrama, bacak kuvveti, durarak uzun atlama, çevre ölçümleri değerleri alındı. İstatiksel analizlerde araştırmada katılımcılara ait veriler IBM SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edildi. Gruplardaki katılımcılara ait tanımlayıcı bilgiler tablolaştırıldı. Değişkenlerin metotlara göre test dağılımları incelenmiş, dağılımların normalliği ve varyansların homojenliği Shapiro-Wilks testi ile belirlendi. VYY, esneklik, denge, el kavrama, bacak kuvveti, durarak uzun atlama, çevre değerleri üzerindeki etkisi grup içi ön ve son test karşılaştırmalarında Paired Samples T- Test ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
37 sedentary female individuals with an average age of 21.11±.808 years, height of 162±5.583 and body weight of 55.94±9.088 participated in the study voluntarily. Participants were applied a pilates exercise protocol of 60 minutes, 3 days a week for 8 weeks. In the study, pre-test and post-test measurements were made based on 1 experimental group. Participants' VYY, flexibility, balance, hand grip, leg strength, standing long jump and girth measurements were taken. In statistical analysis, the data of the participants in the study were analyzed using the IBM SPSS 26 package program. Descriptive information about the participants in the groups was tabulated. Test distributions of variables according to methods were examined, and normality of distributions and homogeneity of variances were determined with the Shapiro-Wilks test. Its effects on VYY, flexibility, balance, hand grip, leg strength, standing long jump, and environmental values Pre- and post-test comparisons within groups were examined with the Paired Samples T- Test.