Afyonkarahisar İhsaniye ilçesi köylerindeki köy odalarının mekansal analizi
Spatial analysis of village chambers in Afyonkarahisar Ihsaniye district villages
  1. Tez No: 898055
  2. Yazar: MELİKE GÜRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE EBRU OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kültürel değerlerimizden biri olan misafirperverliğin, somut hallerinin karşılığını köy odaları olarak kabul etmek mümkündür. Köy halkının evinin veya bahçesinin yanında yer alan köy odalarının yoldan geçenlerin konaklaması için kapıları her daim açıktır. Köy odaları, halk mimarisi yanında kültür, sanat ve eğitim gibi birçok alanda kendine ait sorumluluk, kural ve davranışsal durum geliştirmiştir. Bu bağlamda hem somut olan kültürel miras aynı zamanda somut olmayan kültürel mirasın niteliklerini taşıyan köy odalarının sürdürülebilirliğinin sağlanmasına katkı sunmak ve köy odalarına ilişkin bir envanter oluşturulabilmesine yönelik bu tez çalışması hazırlanmıştır. Tez çalışması kapsamında, Afyonkarahisar İhsaniye İlçesinin Susuzosmaniye ve Cumalı köylerinde toplamda 12 köy odası mimari bağlamda analiz edilmiştir. Yapılan saha çalışması sonucunda; köy odalarının bazılarının yıkıldığı, bazılarının yıkılmaya yüz tutup yeniden inşa edildiği, bazılarının da farklı işlevde kullanıldığı görülmüştür. Köy odalarının mimari ölçekte incelemeleri yapılırken; binanın fiziksel durumu, iç mekan donatıları, işlevselliği ve kullanım şekli analiz edilmiştir. Afyon yöresinde köy odaları ile ilgili bir çalışma yapılmamış olması ve köy odalarına ilişkin yazılı bir kaynak bulunmaması bu çalışmayı önemli kılmaktadır. Tez çalışmasında, somut olmayan ve aynı zaman somut olan kültürel mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is possible to accept the tangible state of hospitality, one of our cultural values, to be an equivalent of village chambers. The doors of village chambers which are located near the houses or yards of villagers are always open for travelers to spend the night. Besides public architecture, village chambers have developed a sense of responsibility, rule and behavioral state in most areas such as culture, art and education. In this context, the present thesis study was prepared to contribute to the sustainability of village chambers which bear the qualities of both tangible cultural heritage and intangible cultural heritage and create an inventory related to village chambers. Within the scope of the thesis study, a total of 12 village chambers in Susuzosmaniye and Cumalı villages of Afyonkarahisar İhsaniye District were analyzed in an architectural context. As a result of a field research, it was found that some of the village chambers had gone to ruin, while some were so demolished that they had to be rebuilt and some were used for different purposes. When examining the village chambers on an architectural scale, physical condition, interior equipment, functionality and usage of the buildings were analyzed. A lack of studies and written sources on village chambers in Afyon area makes this study noteworthy. In the thesis study, it was aimed to pass our tangible and intangible cultural heritage on to the next generation.