Masa tenisi temelli eğitimin hafif düzeyde zihinsel engelli bireylerin dikkat ve fiziksel uygunluk düzeyi üzerine etkisi
The effect of table tennis based training on the attention and physical fitness level of mild mentally disabled individuals
- Tez No: 898104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA CAN, DOÇ. DR. PELİN AKSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma masa tenisi temelli eğitimin hafif düzeyde zihinsel engelli bireylerde dikkat düzeyi, fiziksel uygunluk ve reaksiyon zamanı düzeylerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 24 hafif düzeyde zihinsel engelli gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, masa tenisi eğitimi alan deney grubu (n=12; 16,33± 1,07 yıl) ve masa tenisi eğitimi almayan kontrol grubu (n=12; 16,41 ±0,99 yıl ) olmak üzere rastgele yöntemle 2 gruba ayrılmıştır. Ölçümler ön ve son test olmak üzere iki farklı zamanda gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, antropometrik ölçümler alındıktan sonra, katılımcılara d2 dikkat testi, reaksiyon zamanı ölçümü için flanker testi, Brockport fiziksel uygunluk testlerinden modifiye mekik, izometrik şınav, dominant el kavrama, otur eriş testi, 20 m mekik testi uygulanmıştır. Deney grubuna 8 hafta süreyle haftada 3 gün, günde 90 dakika olmak üzere masa tenisi temelli eğitim programı uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde Shapiro-Wilk testi, Student's t-testi, Mann Whitney U testi, Paired t-testi, Wilcoxon testi kullanılmış ve 0,05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Yapılan analizlere göre, kadın deney grubu fiziksel uygunluk ve reaksiyon zamanı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur (p>0,05). Kadın deney grubunun dikkat testinin işaretlenmeden atlanılan figür sayısı, toplam hata ve hata yüzdesi değerlerinde ise anlamlı farklılık vardır (p0,05). Sonuç olarak masa tenisi temelli egzersizin zihinsel engelli bireylerde özellikle dikkati artırmak için uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of table tennis-based training on attention level, physical fitness and reaction time levels in mildly mentally disabled individuals. 24 mildly mentally disabled volunteers participated in the study. The participants were randomly divided into two groups: the experimental group (n = 12; 16.33 ± 1.07 years) who received table tennis training and the control group (n = 12; 16.41 ± 0.99 years) who did not receive table tennis training. Measurements were carried out at two different times, pre-test and post-test. As a data collection tool, after anthropometric measurements were taken, the participants were applied the d2 attention test, flanker test for reaction time measurement, modified sit-up, isometric push-up, dominant hand grip, sit-and-reach test, and 20 m shuttle test from Brockport physical fitness tests. A table tennis-based training program was applied to the experimental group, 3 days a week, 90 minutes a day for 8 weeks. In the statistical analysis of the study, Shapiro-Wilk test, Student's t-test, Mann Whitney U test, Paired t-test, Wilcoxon test were used and interpreted at the 0.05 significance level. According to the analysis, there is no statistically significant difference in the physical fitness and reaction time values of the female experimental group (p>0.05). There is a significant difference in the number of figures skipped without marking, total error and error percentage values of the female experimental group's attention test (p0.05). As a result, it is thought that table tennis-based exercise can be applied to increase attention, especially in mentally disabled individuals.