İran'da sosyal medya reklamlarının satın alma üzerinde etkisi: İnstagram kullanıcıları üzerinde bir araştırma
The effect of social media advertising on purchasing in Iran: A research on instagram users
- Tez No: 898105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilgi ve internet devrimi, pazarlama ortamını, geleneksel aktörlerini dönüştürdü ve işletme sahiplerine yeni fırsatlar sağladı.. Bilgiye kolay erişim, ürünlerin hızlı bir şekilde karşılaştırılabilmesi olanağı ve diğer birçok internet olanağı, tüketicilerin gücünü çok daha büyük hale getirmiştir. Açıkçası rekabet dünyasında kalabilmek için şirketlerin tüketicilerin satın alma davranışlarını mümkün olduğunca bilmek ve bu yöntemleri tüketicilerin satın alma davranışları doğrultusunda kullanmaya çalışmaları gerekiyor. Bu araştırmada, Instagram kullanıcılarını inceleyerek farklı çevrimiçi reklamcılık yöntemlerinin İranlı tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisini ölçmektedir. Bu amaçla kavramsal bir araştırma modeli tasarlanmış olup, 37 sorudan oluşan anket modeline göre her soru, reklam yöntemlerinden birinin satın alma aşamalarından birine etkisini ölçmekte ve verileri analiz etmek amacıyla kullanılmaktadır. , Binom parametrik olmayan test ve Friedman testi kullanıldı. Sonuçlar, reklam yöntemleri arasında yalnızca web siteleri ve arama motorlarının satın alma sürecine etkisinin olduğunu, diğer yöntemlerin satın alma sürecine etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The revolution of information and network hyperspace has transformed the marketing landscape and its traditional players and new opportunities have been provided to business owners. Easy access to information, the possibility of quick comparison of products and many other Internet facilities have made the power of consumers far greater. And obviously, to stay in the world of competition, companies are forced to know as much as possible the buying behavior of consumers and try to use these methods in line with the purchasing behavior of consumers. In this regard, this research measures the impact of different online advertising methods on the buying behavior of Iranian consumers by studying Instagram users. For this purpose, a conceptual research model was, and according to the questionnaire model containing 37 questions, each question measures the effect of one of the advertising methods on one of the purchase stages, and in order to analyze the data, Binomial non-parametric test and Friedman test were used. The results show that among the types of advertising methods, only websites and search engines influence the purchase process, and the rest of the methods do not have an effect on the purchase process.The revolution of information and network hyperspace has transformed the marketing landscape and its traditional players and new opportunities have been provided to business owners. Easy access to information, the possibility of quick comparison of products and many other Internet facilities have made the power of consumers far greater. And obviously, to stay in the world of competition, companies are forced to know as much as possible the buying behavior of consumers and try to use these methods in line with the purchasing behavior of consumers. In this regard, this research measures the impact of different online advertising methods on the buying behavior of Iranian consumers by studying Instagram users. For this purpose, a conceptual research model was, and according to the questionnaire model containing 37 questions, each question measures the effect of one of the advertising methods on one of the purchase stages, and in order to analyze the data, Binomial non-parametric test and Friedman test were used. The results show that among the types of advertising methods, only websites and search engines influence the purchase process, and the rest of the methods do not have an effect on the purchase process.