Karataş ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi performans değerlendirmesi
Performance evaluation of karataş advanced biological wastewater treatment
- Tez No: 898154
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİMAN ÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yerleşim yerlerinde oluşan atıksuların uygun bir şekilde arıtımı insan ve çevre sağlığı ile su kaynaklarının korunması açısından son derece önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, ASKİ (Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi) tarafından işletilen, Karataş AtıksuArıtma Tesisi'nin arıtmaprosesleri ile atıksu giriş ve çıkış analiz sonuçları incelenerek tesisin arıtma performansı değerlendirilmiştir. Ağustos 2022 – Mart 2024 dönemine ait yapılan çalışmada atıksu arıtma tesisinin giriş ve çıkış noktalarından alınan numunelerin analizleri yapılmıştır. KOİ, BOİ, AKM, TP, TN ve pH parametrelerine göre yapılan ölçüm sonuçları deşarj limit değerlerine göredeğerlendirilmiştir. Ölçümde baz alınan her bir parametrenin ve özellikle de ileri arıtım gerektiren toplam fosfor ve toplam azot gibi önemli nütrientlerin giderim oranlarının aylara göre değişimi incelenerek tesisin arıtma verimi değerlendirilmiştir. Biyolojik adaptasyon ve optimum işletme şartları sağlandıktan sonraki aylarda tesisin giderim veriminde istikrarlı bir artış tespit edlmiştir. Tüm analiz sonuçlarında deşarj standartlarının sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Proper treatment of wastewater generated in residential areas is extremely important for human and environmental health and the protection of water resources. In this thesis study, the treatment processes and wastewater influent and effluent analysis results of the Karataş Wastewater Treatment Plant operated by ASKİ (Adana Water and Sewerage Administration) were examined and the treatment performance of the plant was evaluated. In this study conducted for the period of August 2022 - March 2024, samples taken from the influent and effluent points of the wastewater treatment plant were analyzed. The measurement results made according to the parameters of COD, BOD, SS, TP, TN and pH were evaluated according to discharge limit values. The treatment efficiency of the plant was evaluated by examining the changes in the removal rates of each parameter taken as basis in the measurement and especially important nutrients such as total phosphorus and total nitrogen that require advanced treatment by months. In the months following the biological adaptation and optimum operating conditions, a steady increase in the removal efficiency of the facility was detected. It was observed that discharge standards were met in all analysis results.