Kazanç müsaderesi
Confiscation of earnings
- Tez No: 898155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN BARIŞ ATLADI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Kazanç Müsaderesi; 5237 sayılı yasanın kabulü ile Türk Ceza Kanunumuzun 55. maddesinde yeni hüküm olarak düzenlenen bir kurumdur. 765 sayılı Türk Ceza Kanunu döneminde yasada ayrı bir kazanç müsaderesi düzenlemesi yer almamıştır. Ancak kazanç müsaderesi, 765 sayılı yasanın 36. maddesinde yer alan“suçtan husule gelen eşya”cümlesi içinde değerlendirilerek uygulanmıştır. Yeni Türk Ceza Kanunu ile kazanç müsaderesi, kanunda açık bir şekilde tanımlandığı gibi, niteliği de açıkça güvenlik tedbiri olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Confiscation of earnings is an institution regulated as a new provision in the fiftyfifth article of our Turkish penal code with the adoption of Law No. 5237. (During the period of the Turkish Penal Code No. 765, there was no separate regulation of confiscation of earnings in the code). However, the confiscation of earnings was implemented within the scope of the 'goods that are resulting from crime' sentence in the thirty-sixth article of code No. 765. With the new Turkish Penal Code, confiscation of earnings is clearly defined in the code and its nature is clearly expressed as a security measure.