Koruma altındaki sulak alanlarda meydana gelen arazi örtüsü değişimlerinin google earth engine platformu ile belirlenmesi: Acarlar Longozu örneği
Determination of land cover changes in protected wetlands with google earth engine platform: The case of Acarlar Floodplain
  1. Tez No: 898159
  2. Yazar: FATMA ÇİĞDEM HAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KEMALDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Arazi örtüsü, zaman içerisinde doğal ya da doğal olmayan durumlardan etkilenebilir. Nüfus artışının yoğunluğuna bağlı olarak ormansızlaşma ve yapılaşma gibi değişimler bugün temel sorun haline gelmiştir. Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longozu olan Acarlar Longozu çalışma alanı olarak seçilmiştir. Tez çalışmasında Acarlar Longozu'nun 1995-2023 yılları arasında 5'er yıllık periyotlarla Landsat uydu görüntüleri, sınıflandırma görüntüleri, orman sınıfı baz alınarak arazi örtüsü değişimi hesabı ve değişim haritaları Google Earth Engine (GEE) platformu kullanılarak elde edilmiştir. Rastgele orman algoritması uygulanan sınıflandırma görüntülerinde oluşturulan hata matrisi üzerinden genel doğruluk, üretici doğruluğu, kullanıcı doğruluğu ve kappa değerleri elde edilmiştir. 1995-2000 veri setinde orman sınıfından yerleşim sınıfına 68 ha, tarım alanı sınıfına 449 ha ve mera (çalılık) alanı sınıfına 542 ha değişim görülmüştür. 2000-2005 veri seti için ormandan yerleşim alanına 100 ha, tarım alanına 494 ha, mera (çalılık) alanına 400 ha ve 2005-2010 veri setinde ormandan yerleşime 76 ha, tarım alanına 657, mera (çalılık) alanına ise 635 değişim saptanmıştır. 2010-2015 veri seti için orman sınıfından yerleşime 43 ha, tarıma 478 ha, mera (çalılık) alanına 424 ha ve 2015-2020 veri setinde ormandan yerleşim sınıfına 27 ha, tarım alanına 232 ha ve mera (çalılık)alanına 344 ha değişim belirlenmiştir. 2020-2023 veri setinde ormandan yerleşim alanına 9 ha, tarıma 271 ha ve mera (çalılık) alan sınıfına 339 ha değişim tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Land cover can be affected by natural or unnatural conditions over time. Changes such as deforestation and construction due to the intensity of population growth have become the main problem today. Acarlar Floodplain, which is the largest floodplain in a single piece in Turkey, was selected as the study area. In the thesis study, Landsat satellite images, classification images, land cover change calculation based on forest class and change maps of Acarlar Floodplain were obtained using Google Earth Engine (GEE) platform for 5-year periods between 1995-2023. Overall accuracy, producer accuracy, user accuracy and kappa values were obtained from the error matrix created in the classification images where random forest algorithm was applied. In the 1995-2000 dataset, 68 ha changed from forest to settlement class, 449 ha to agriculture class and 542 ha to pasture (shrubland) class. For the 2000-2005 dataset, 100 ha from forest to settlement, 494 ha to agriculture and 400 ha to pasture (scrub) and for the 2005-2010 dataset, 76 ha from forest to settlement, 657 ha to agriculture and 635 ha to pasture (scrub). For the 2010-2015 dataset, 43 ha from forest to settlement, 478 ha to agriculture and 424 ha to pasture (scrub), and for the 2015-2020 dataset, 27 ha from forest to settlement, 232 ha to agriculture and 344 ha to pasture (scrub). In the 2020-2023 dataset, a change of 9 ha from forest to settlement, 271 ha to agriculture and 339 ha to pasture (scrub) was determined.