Postmenopozal dönemdeki kadınlarda telerehabilitasyon ile uygulanan denge egzersizlerinin denge ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of balance exercises applied with telerehabilitation on balance and quality of life in postmenopausal women
  1. Tez No: 898158
  2. Yazar: İREM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma postmenopozal dönemdeki kadınlarda telerehabilitasyon yöntemi ile uygulanan denge egzersizlerinin denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya katılan postmenopozal dönemdeki 48 kadın egzersiz ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Telerehabilitasyon grubuna denge egzersizleri çevrimiçi haftada üç gün, günde 60 dk, toplam 8 hafta süresince fizyoterapist eşliğinde yaptırıldı. Kontrol grubuna bir müdahalede bulunulmadı. Değerlendirmeler her iki gruba çalışmanın başında ve 8.hafta sonunda olmak üzere iki defa yapıldı. Menopozal semptom düzeyleri Menopozal Semptomları Değerlendirme Ölçeği ile, denge değerlendirmesi Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, Dört Adım Kare Testi, Tandem Yürüyüş Testi ile, yaşam kalitesi Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Egzersiz grubundaki kadınların tedavi sonrasında menopozal, somatik, psikolojik ve ürogenital yakınmalarında, istatiksel olarak anlamlı düzeyde azalma olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin alt parametreleri olan vazomotor, psikososyal, fiziksel, cinsel alt parametreleri egzersiz grubunda istatistiksel olarak olumlu iyileşme göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of balance exercises applied with telerehabilitation method on balance and quality of life in postmenopausal women. Forty-eight postmenopausal women were divided into two groups as exercise group and control group. The telerehabilitation group received online balance exercises three days a week, 60 minutes a day, for a total of 8 weeks under the supervision of a physiotherapist. The control group did not receive any intervention. Both groups were evaluated twice, at the beginning of the study and at the end of the 8th week. Menopausal symptom levels were assessed with the Menopausal Symptom Rating Scale, balance was assessed with the Standing on One Leg Test, Four Step Square Test, Tandem Walking Test, and quality of life was assessed with the Menopause Specific Quality of Life Scale. It was found that women in the exercise group had a statistically significant decrease in menopausal, somatic, psychological and urogenital complaints after treatment (p0.05). Vasomotor, psychosocial, physical, sexual sub-parameters of the Menopause Specific Quality of Life Scale showed statistically positive improvement in the exercise group (p0.05).