Kontrollü koşullarda Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) ergininin Corythucha arcuata (Say) (Hemiptera: Tingidae) üzerinde etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness on Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) adult on Corythucha arcuata (Hemiptera: Tingidae) under controlled conditions
- Tez No: 898160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Meşe ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yayılış göstermektedir. Her bitkinin olduğu gibi meşenin de önemli hastalık ve zararlıları mevcuttur. Son yıllarda Corythucha arcuata (Say) (Meşe kaplanı) birçok ülkede yeni kayıt olarak bildirilmektedir. Ayrıca istilacı olarak bilinen bu tür, yeni giriş yaptığı bölgelerde meşe ağaçlarında önemli zararlar vermeye başlamıştır. Ülkemiz de bu zarardan etkilenmektedir. Orman gibi geniş bitki örtüsü bulunan alanlarda zararlılarla mücadele oldukça zordur. Bu tür alanlarda başarılı olan mücadele yöntemi biyolojik mücadeledir. Yapılan bu çalışma ile C. arcuata üzerinde Orius laevigatus (Fieber)'in etkinliği üzerine ilk veriler elde edilmiştir. Bu veriler zararlının biyolojik mücadele çalışmalarına kaynak oluşturacaktır. Çalışma laboratuvar ortamında kontrollü koşullarda gerçekleştirilmiştir. Denemeler, tercihsiz ve tercihli olarak yürütülmüştür. Tercihsiz denemelerde dişi O. laevigatus günlük ortalama en fazla, Meşe kaplanının I. nimf (13,14±1,02), en az ergin (0,74±0,15) dönemi ile beslenmiştir. Erkek O. laevigatus ise en fazla I. nimf (9,93±0,77) en az ergin (0,57±0,16) dönemini tüketmiştir. Tercihli denemelerde avcı dişi günlük ortalama en fazla avının I.nimf dönemini (7,30±0,71), en az ergin (0,13±0,01) dönemini tercih etmiştir. Erkek avcıda da dişi ile benzer tercih belirlenmiştir. Tercihli ve tercihsiz denemelerde avcı dişi, avcı erkekten daha uzun ömre sahip olmuştur. Çalışma sonucunda, O. laevigatus'un ergin döneminin Meşe kaplanı ile mücadelede ümitvar olduğu düşünülmektedir. Ancak doğal koşullarda çalışmalar yürütülerek, başarı durumu ortaya konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Oak is distributed in almost every region of our country. Like every plant, oak also has important diseases and pests. In recent years, Corythucha arcuata (Say) (Oak lace bug) has been reported as a new record in many countries. This species, also known as Invasive, has begun to cause significant damage to oak trees in the regions where it has newly entered. Our country is affected by this damage. It is very difficult to control pests in areas with extensive vegetation such as forests. The successful control method in such areas is biological control. With this study, the first data on the effectiveness of Orius laevigatus (Fieber) on C. arcuata were obtained. These data will provide resources for biological control studies of the pest. The study was carried out under controlled conditions in a laboratory environment. Experiments were conducted with and without choice. In the no-choice experiments, female O. laevigatus fed the most on daily average with the first nymph stage of the Oak lace bug (13.14±1.02) and the least with the adult stage (0.74±0.15). Male O. laevigatus consumed the most first nymph (9.93±0.77) and the least adult (0.57±0.16) stages. In the choices experiments, the female hunter preferred the first nymph stage of her prey the most (7.30±0.71) and the adult stage the least (0.13±0.01) on daily average. Similar preferences were found in male hunters as in females. In both choice and no-choice experiments, female predators had longer lifespans than male predators. As a result of the study, it is thought that the adult stage of O. laevigatus is hopeful in control the Oak lace bug. However, studies on its effectiveness under natural conditions should be conducted to demonstrate its success.