Biological effects of tea tree (Melaleuca alternifolia L.) oil formulations on Sitophilus granarius L. (col.: curculionidae)
Çay ağaci (Melaleuca alternifolia L.) yaği formülasyonlarinin Sitophilus granarius L. (col.: curculionidae) üzerindeki biyolojik etkileri
- Tez No: 898190
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Esansiyel yağlar (EO'lar), kendilerine özgü insektisidal özellikleriyle zararlı mücadelesinde büyük bir öneme sahiptir. Bu EO'lar arasında çay ağacı yağı da insektisidal özellikleri bilinmekte ve birçok zararlının mücadelesinde önemli bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada S. granarius'a karşı F14, F15, F16, F17 ve F18 olmak üzere çay ağacı yağı formülasyonlarının etkinlikleri kontakt, fumigant, ovisidal ve larvisidal etki denemeleriyle araştırılmıştır. Kontakt etki denemelerinde, 120 saatlik inkübasyon sonrasında F15 (%72.17) ve F16 (%79.18) formülasyonlarının önemli ölçüde toksik olduğu, F14, F17 ve F18 formülasyonlarının ise orta derecede toksisite gösterdiği ortaya konmuştur. Fumigant etki denemelerinde, hem F14 (%43.69) hem de F18 (%22.59) formülasyonları önemli derecede etkinlik göstermiş olup, F14 formülasyonunun toksisitesi biraz daha yüksek bulunmuştur. Ovisidal etki sonuçlarında, F18 formülasyonun uygulandığı danelerden ergin böcek çıkışının tamamen engellendiği ve güçlü ovisidal özellikler gösterdiği ortaya konmuştur. Larvisidal etki denemesi sonuçlarında ise F18 formülasyonunun larvaların tamamen ölümüne neden olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kontakt etkide F15 ve F16 formülasyonlarının, fumigant etkide ise F18 formülasyonlarının, S. granarius'un üzerindeki etkinlikleri ortaya konulmuş olup depolanmış ürünlerdeki zararlı mücadelesinde sentetik insektisitlere alternatif olarak kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Essential oils (EOs) are vital in pest management for their natural insecticidal properties. Among these EOs, the tea tree oil is considered as an important source of pest management, offering effective control against various pests through its insecticidal properties. Therefore, the current study was designed to examine the efficacy of tea tree oil formulations (F14, F15, F16, F17, and F18) against S. granarius through a series of bioassays including contact toxicity, fumigant toxicity, ovicidal, and larvicidal tests. The contact bioassay results revealed that the F15 (%72.17) and F16 (%79.18) formulations were highly toxic, while F14, F17 and F18 showed moderate toxicity after 120 h incubation. In the fumigant toxicity tests, both F14 (%43.69) and F18 (%22.59) formulations demonstrated significant efficacy, with F14 being slightly more toxic. The ovicidal bioassay results indicated that the F18 formulation had totally reduced the number of emerging adult weevils, showing its strong ovicidal properties. The larvicidal bioassay results further confirmed the effectiveness of the F18 formulation causing total mortality in larval stage. Overall, the results highlighted the potential of tea tree oil formulations, especially F15 and F16 for contact and F18 for fumigant bioinsecticides and can be used as promising alternatives to synthetic insecticides for the management of S. granarius in stored products.