Antalya koşullarında yetiştirilen 'Hicaznar' (Punica granatum L.) çeşidinde farklı uygulamaların erkencilik, verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of various applications on the earliness, yield, and quality of 'Hicaznar' (Punica granatum L.) varieties grown in Antalya conditions
- Tez No: 810351
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE GÖZLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, 2021 yılında narda (Punica granatum L.) farklı uygulamaların verim kalite ve erkenciliğe etkisini belirlemek amacıyla Antalya ili Serik ilçesinde 11 yaşındaki 'Hicaznar' çeşidi ile kurulmuş bir kapama bahçede yürütülmüştür. Çalışma, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü ve her tekerrürde 3 ağaç olacak şekilde toplamda bir uygulama için 9 ağaç kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmada, iki farklı dozda (%2.5 ve %5) kalsiyum (Ca), iki farklı dönemde (30 Haziran ve 15 Temmuz) kaolin (%4 dozunda) ve üç farklı renkte (beyaz, siyah, gri) plastik malç uygulamalarının bireysel ve kombine olarak meyve verim, erkencilik ve kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Uygulama yapılan nar ağaçlarında gözlerin sürme döneminde başlanılan fenolojik gözlemlere, iki hafta aralıklarla dinlenme dönemine kadar devam edilmiştir. Fenolojik gözlemlere 12 Mart 2021 tarihinde başlanılmış olup; odun gözlerinin sürmesi, çiçek tomurcuklarının belirginleşme dönemi, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme dönemi, çiçeklenme sonu, meyve derim zamanı, yaprakların sararması ve yaprakların dökülme tarihleri belirlenmiştir. Uygulamalara göre, derimi yapılan meyvelerde biyolojik incelemeler (ağaç başına verim, ağaç başına düşen meyve sayısı, meyvelerde çatlama ve güneş yanıklığı oranları) ve pomolojik ölçümler (meyve hacmi, meyve eni, meyve boyu, meyve boyun yüksekliği, meyve ağırlığı, 100 dane ağırlığı, meyve kabuk oranı, dane randımanı, meyve dane ve kabuk rengi) yapılmıştır. Meyve öneklerinden elde edilen meyve suyunda ise, kimyasal analizler (titre edilebilir asitlik; TEA, suda çözünebilir kuru madde miktarı; SÇKM, pH, toplam fenolik madde miktarı; TFM, toplam antosiyanin miktarı; TA ve antioksidan aktivite, AA) belirlenmiştir. Çalışmada farklı plastik malç uygulamalarında ilk çiçeklenme tarihleri, siyah renkli plastik malç kontrol grubuna göre 3 gün erken; beyaz ve gri renkli plastik malçlarda ise, kontrol grubundan 3 gün sonra belirlenmiştir. Son çiçeklenme tarihleri ise siyah renkli plastik malç ve kontrol grubu ağaçlarında aynı tarihte (13.08.2021), gri ve beyaz renkli malçlarda ise 15 gün (28.08.2021) daha geç gerçekleşmiştir. Malç uygulamaları ile kontrol grubu arasında odun gözlerinin sürmesi, ilk çiçek tomurcuklarının belirmesi, tam çiçeklenme, yaprakların sararma ve dökülme tarihleri arasında bir farklılık belirlenmemiştir. Bu durumun, malç materyallerinin uygulanma tarihindeki (12.03.2021) gecikmeden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu nedenle, gerek yapılacak olan benzer araştırmalarda gerekse nar yetiştiren çiftçilere, plastik malç uygulamasının, özellikle erkencilik üzerine etkilerinin daha belirgin gözlenebilmesi için Aralık ayının 2. yarısı ile Ocak ayının sonuna kadar olan dönemde yapılması tavsiye edilebilir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre; ortalama meyve sayısı %2.5 Ca + beyaz renkli malç (88.67 adet/ağaç), ortalama verim miktarı, kaolin 2 (49.40 kg/ağaç), meyve çatlama oranı %5 Ca + gri renkli plastik malç (%3.00) ve güneş yanıklığı oranı bakımından ise %2.5 Ca + siyah renkli plastik malç (%8.62) uygulamaları en iyi sonucu vermiştir. Pomolojik ölçümlerde en iyi sonuç; meyve ağırlığında (615.64 g), meyve hacminde (639.63 ml) ve meyvedeki toplam dane ağırlığında (287.75 g) %2.5 Ca uygulamasından elde edilmiştir. Siyah renkli plastik malç uygulamasında; en yüksek meyve kabuk oranı (%49.35), dane randımanı (%50.42) ve usare randımanı (%42.82) elde edilmiştir. Meyvedeki renk ölçümlerinde; kabuktaki en yüksek L* değeri %2.5 Ca + gri renkli plastik malç (58.36), en yüksek a* değeri (39.06) kaolin 2 + beyaz renkli plastik malç uygulaması ve en yüksek b* değeri (28.08) ise kontrol grubunda belirlenmiştir. Danedeki en yüksek L* değeri (28.28) siyah renkli plastik malç, en yüksek a* değeri (25.44) kaolin 2 + siyah renkli plastik malç (25.44) ve en yüksek b* değeri (15.16) ise kaolin 2 + gri renkli plastik malç uygulamalarından elde edilmiştir. Meyve suyunda yapılan kimyasal analizlerde en iyi sonuç; SÇKM miktarında (%17.10) kaolin 2 + siyah renkli plastik malç, TEA miktarında ( %0.20) %5 Ca + siyah renkli plastik malç, TFM miktarında (1.46 g/L) %5 Ca, TA miktarında (297.40 mg siyanidin-3- glikozit /L) gri renkli plastik malç uygulamalarından belirlenmiştir. Araştırmada, Ca uygulamalarının (%2.5 ve %5) hem bireysel olarak, hem de gri ve siyah renkli plastik malç ile birlikte yapılmasının narda meyve çatlaması üzerine önemli etkileri belirlendiğinden pratikte kullanımı tavsiye edilmektedir. Ayrıca, malç kullanılmayan ağaçlarda ayrı ayrı kaolin 1 ve %2.5 Ca uygulamalarının, %2.5 Ca uygulamasının ise siyah, beyaz ve gri renkli plastik malç uygulamaları ile birlikte kullanımının güneş yanıklığı oranını azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular genel olarak değerlendirildiğinde; bireysel olarak siyah plastik malç uygulaması ve %2.5 Ca uygulamasının meyve verim ve kalite değerlerini olumlu yönde etkilediği tespit edildiğinden, nar yetiştiriciliğinde kullanımları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in an indoor garden with an 11-year-old“Hicaznar”variety in the Serik district of Antalya province to determine the effects of various applications on yield, quality, and earliness of pomegranate (Punica granatum L.) in 2021. The study was created in a randomized plot design with three replications and 3 trees in each replication, using 9 trees for a total of one application. In the study, two different doses (2.5% and 5%) of calcium (Ca), kaolin (4% dose) application in two different periods (30 June and 15 July) and three different colors (white, black, gray) of plastic mulch applications were used to determine their individual and combined effects on earliness, fruit yield and quality were investigated. Beginning with the applied pomegranate trees' flashing period, phenological observations were made every two weeks till dormancy. Phenological observations were started on March 12, 2021. They were used to determine the time of vegetative buds' emergence, the time of flower buds' emergence, the beginning of inlorecence, timing of full bloom, the end of flowering, the time of fruit harvest, the time of leaf yellowing, and the time of defoliation. According to the applications, the fruits that were harvested were subjected to biological examinations (yield per tree, number of fruits per tree, rates of cracking and sunburn) as well as pomological measurements (fruit volume, width, length, height, weight, 100 aril weight, fruit skin ratio, aril yield, aril, and fruit skin color). Chemical analyses of the juice derived from fruit samples (titratable acidity; TEA; Brix;; pH; total phenolic substance content; TFM; total anthocyanin amount; TA and antioxidant activity; AA) were conducted. The results showed that the first blooming dates were 3 days earlier in trees with black plastic mulch than that found in trees in the control group while trees with white and gray plastic mulches bloomed 3 days later than that of the control group. The last day of blooming was same (13.08.2021) in the control plants and plant with black plastic mulch. It was observed 15 days later (28.08.2021) on trees in gray and white plastic mulches. The mulch applications and the control group did not differ in terms of flashing buds, the beginning of inflorescence full blooming, yellowing, or defoliation dates. This is believed to be a result of the mulch materials' application date (12.03.2021) being postponed. For this reason, it can be advised to apply plastic mulch between the second half of December and the end of January so that its effects on earliness can be more clearly recognized, both in similar research to be conducted and the farmers cultivating pomegranate. According to the study's findings; average fruit number (88.67 numbers/tree) of 2.5% Ca + white colored mulch, average yield, kaolin 2 (49.40 kg/tree), fruit cracking rate of 5% Ca + gray colored plastic mulch (3.00%) and in terms of sunburn rate 2.5% Ca + black plastic mulch (8.62%) applications gave the best results. The application of 2.5% Ca in fruit weight (615.64 g), fruit volume (639.63 ml), and total number weight (287.75 g) produced the greatest results in pomological measurements. The highest fruit peel rate (49.35%), fruit yield (50.42%), and juice output (42.82%) were obtained when black colored plastic mulch was applied. According to measures of fruit color, the 2.5% Ca+grey colored plastic mulch treatment produced the highest L* value (58.36) in the peel, the kaolin 2+white colored plastic mulch application produced the highest a* value (39.06), and the control group produced the highest b* value (28.08). The highest L* value (28.28) in fruit was obtained from black colored plastic mulch, the highest a* value (25.44) obtained from kaolin 2 + black colored plastic mulch (25.44) and the highest b* value (15.16) obtained from kaolin 2 + gray colored plastic mulch applications. The best result in chemical analysis of fruit juice, Kaolin 2 + black plastic mulch in the amount of SÇKM (17.10%), TEA amount (0.20%) 5% Ca + black plastic mulch, 5% Ca in the amount of TFM (1.46 g/L), Gray colored plastic mulch in the amount of TA (297.40 mg cyanidin-3-glycoside /L) determined from the applications. According to the research, the use of Ca treatments (2.5% and 5%), both alone and in combination with gray and black plastic mulch, has a substantial impact on pomegranate fruit cracking. In addition, it has been observed that separate kaolin 1 and 2.5% Ca applications and the use of 2.5% Ca application together with black, white and gray colored plastic mulch applied trees are effective in reducing the rate of sunburn. When the results are evaluated in general; Since it has been determined that individual black plastic mulch application and 2.5% Ca application positively affect fruit yield and quality values, their use in pomegranate cultivation is recommendedç