Soğuk savaş sonrasında Avrupa Birliği ve Rusya ilişkilerinde Belarus jeopolitiği'nin önemi: Enerji faktörü
After the cold war European Union and Russia relations and the importance of geopolitics of Belarus: The energy factor
  1. Tez No: 898206
  2. Yazar: NURCİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Soğuk Savaş sonrası ortaya çıkan yeni güvenlik ikliminde, Doğu Avrupa Jeopolitiğinin üstlendiği rol araştırılıp ortaya konulmaya çalışılacaktır. Rusya'nın NATO genişlemesi karşısında uygulamak istediği politika askeri, ekonomik önlemler analiz edilecektir. Avrupa Birliği'nin yumuşak güç uygulaması ve kültür nakli konuları tarihsel süreç içerisinde gözden geçirilecektir. Soğuk Savaş sonrası dönemde, Avrupa Birliği ve Rusya arasında jeopolitik öneme sahip Belarus'un, Batı ve Doğu arasında ekonomik ilişkilerde ve enerji alanında, transit geçiş yolu üzerinde olmasından dolayı önemli bir aktör olup olamayacağı araştırılacaktır. Enerjinin tedariki kadar, güvenli ve ekonomik olarak taşınması enerji alanında en önemli faktörlerdendir. Belarus, Avrupa Birliği ve Rusya arasında enerji alanında alternatif Kuzey ve Güney boru hatları projelerine rağmen halen önemli bir yer tutmaktadır. Belarus ekonomik anlamda ve politik anlamda Rusya ile mi yakınlaşacak yoksa Avrupa Birliği'ne mi yakın duracaktır konusu araştırılacaktır, diğer bir alternatif olarak, bağımsızlık özelliğini koruyarak, Batı ve Doğu arasında dengeli bir politika mı izleyecektir konusu incelenecektir. Ekonomik anlamda Rusya'ya ihtiyaç duyan Belarus gelecekte Rusya ile bütünleşip entegre mi olacaktır, yoksa Avrupa Birliği ile Rusya arasında jeopolitik avantajını kullanarak, güçlü bağımsız bir Devlet olarak mı politikalarını şekillendirecektir? Bu anlamda Belarus dünya dengeleri in yeniden şekillenmesi açısından major öneme sahip ülkelerden biri olma konumundadır. Soğuk Savaş sonrası dönemde, Avrupa Birliği ve Rusya arasında jeopolitik öneme sahip Belarus'un, Batı ve Doğu arasında ekonomik ilişkilerde ve enerji alanında, transit geçiş yolu üzerinde olmasından dolayı önemli bir aktör olup olamayacağı araştırılacaktır. Enerjinin tedariki kadar, güvenli ve ekonomik olarak taşınması enerji alanında en önemli faktörlerdendir. dış politikaları bağlamında Klasik Avrasyacılık, ve Yeni Avrasyacılık kavramları incelenerek Belarus üzerindeki etkileri ortaya ve Rusya, Avrupa Birliği ve Belarus politikalarını nasıl şekillendireceği, enerji konusunu da içeren politikaları ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
İn the New security atmosphere that emerged after the Cold War, the role of the European Union of Geopolitics will be investigated and tried to be revealed. The policy, military and economic measures that Russia wants to implement in the face of NATO enlargement will be analyzed. European Union soft power policy and cultural transfer issue will be reviewed in the historical process. İn the post War period, the importance of Jeopolitics Belarus between European Union and Russia and the economic relations with Russia and whether it can be an important actor in energy field between the East and the West since it is on the transit passegeway will be investigated. Economic and safety transportation of energy is the most important issue as much as its supply. Will Belarus get closer to Russia economicaly and politically or whether it will stay close to the EU, or as another alternative will it pursuie a balanced policy between the West and the East or maintain its policy will be investigated. Will Belarus, which needs Russia economicaly, and integrate with Russia in the future, or will it shape its policies as a strong independence state by using its geopolitical advantage between the European Union and Russia. İn this sense Belarus is one of the countries with a major importance in terms of reshaping of world balances.The concept of Classical Eurasianism and Neo-Eurasianism will be examined, and it will be tried to reveal how they will shape the effects on Belarus and the policies of European Union and Russia including the energy issue.