İleri yaşam dönemlerinde erkeklerde yeniden evlenme
Remarriage of men in later life
- Tez No: 898205
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ADAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Araştırmanın amacı, erkeklerin biten evliliklerinin ardından ileri yaşam döneminde yeniden evlenmeye nasıl ve neden karar verdiklerini, bu süreçleri erkeklik değerleri bağlamında nasıl deneyimlediklerini incelemekltedir. Bu tez çalışması, yeniden evlenmenin, erkekler tarafından hangi durumlarda“yaşlanma ve erkeklik deneyimi”ile ilişkilendirildiği ve yeniden evlilik tercihinin aile ilişkilerinde erkeklik inşasını nasıl anlamlı kıldığı konusuna odaklanmaktadır. Yeniden evlenme, özellikle ileri yaşam dönemiyle birlikte erkekler için, toplumsal cinsiyet kimliklerinin yeniden inşası ve müzakere edilmesi sürecinde önemli bir rol oynar. İlk evlilikten farklı olarak, yeniden evlilikler genellikle daha karmaşık sosyal, ekonomik ve duygusal dinamikleri içerir. Bu bağlamda, yeniden evlilik, erkeklik kimliklerinin ve toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl dönüştüğünü anlamak için önemli bir fırsat sunar. Yeniden evlenen yaşlı erkekler, toplumsal normlar, kişisel beklentiler ve aile dinamikleri arasında denge kurmaya çalışırken, hegemonik erkeklik ideallerini nasıl yeniden müzakere ettiklerini ve uyarladıklarını gözlemlemek mümkündür. Tez çalışması, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, tez konusuna ilişkin kavramsal ve kuramsal çerçeveyi içermektedir. İkinci bölümde araştırma yöntemine ilişkin ayrıntılar sunulmakta ve üçüncü bölümde ise elde edilen bulguların analizi yer almaktadır. Nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı bu araştırma, ileri yaşam dönemlerinde yeniden evliliğin erkeklikler bağlamında karmaşık ve çok boyutlu bir deneyim olduğunu ortaya koymakta ve bu süreçte duygusal, sosyal ve pratik yaşam gereksinimlerinin karşılanmasının önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, ileri yaşam dönemlerindeki erkeklerde yeniden evlenmenin toplumsal cinsiyet bağlamında anlamlandırılması için yaşam seyri perspektifinin önemi vurgulanabilir. Elde edilen bulgular, toplumsal cinsiyet ve erkeklik rollerinin evlilik dinamikleri üzerindeki etkisine dikkat çekerek, evlilik birliğinin erkeklik değerleri üzerinden nasıl kurulduğunu göstermiştir. Genel hatlarıyla bu bulgular karşılıklı anlayış ve saygının hem erkekler hem de kadınlar için daha mutlu ve uyumlu ilişkiler sağladığını göstermektedir. Yeniden evlenen erkeklerin görüşleri, evlilikte açık iletişim, dürüstlük ve karşılıklı saygının önemini ön plana çıkarmaktadır. Öte taraftan egemen erkeklik değerleri bağlamında yaşlanma olgusunun bu erkekler için güçsüzlük ve olumsuz bir deneyim olarak algılandığı söylenebilir. Yaşlanma ile hegemonik erkeklik değerlerinin zayıflaması, yeniden evlilik yoluyla heteronormatif aile ilişkilerini tekrar kurma eğilimine yol açmaktadır. Dolayısıyla erkeklik değerlerinin korunması ya da yaşlanmayla birlikte kaybolan unsurların tekrar kazanılması bakımından yeniden evlilik toplumsal cinsiyet ilişkilerinin dönüşmesine neden olan bir etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to explore how and why men decide to remarry in their later years after their previous marriages have ended, and how they experience these processes in the context of masculine values. This thesis focuses on understanding under what circumstances remarriage is associated with“aging and masculinity experiences”for men and how the preference for remarriage makes the construction of masculinity in family relationships. Remarriage, especially in later life, plays a significant role in the reconstruction and negotiation of gender identities for men. Unlike first marriages, remarriages often involve more complex social, economic, and emotional dynamics. In this context, remarriage provides an important opportunity to understand how masculine identities and gender roles are transformed. Observing how older men who remarry renegotiate and adapt hegemonic masculinity ideals while trying to balance social norms, personal expectations, and family dynamics is possible. The thesis consists of three parts. The first part includes the conceptual and theoretical framework related to the thesis topic. The second part presents the details of the research method, and the third part analyzes the findings obtained. Using both quantitative and qualitative methods, this research reveals that remarriage in later life is a complex and multidimensional experience in the context of masculinities and emphasizes the importance of meeting emotional, social, and practical life needs in this process. In conclusion, the importance of the life course perspective can be emphasized for understanding remarriage among men in later life in the context of gender. The findings highlight the impact of gender and masculinity roles on marriage dynamics, showing how the marital union is constructed based on masculine values. Overall, these findings demonstrate that mutual understanding and respect provide happier and more harmonious relationships for both men and women. The views of remarried men emphasize the importance of open communication, honesty, and mutual respect in marriage. On the other hand, it can be said that the phenomenon of aging within the context of dominant masculine values is perceived as a weakness and a negative experience for these men. The weakening of hegemonic values with aging of men leads to a tendency to re-establish heteronormative family relationships through remarriage. Therefore, remarriage shows an effect that causes the transformation of gender relations in terms of maintaining masculine values or regaining hegemonic elements lost with aging.