Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin karşılaştıkları mesleki problemler: Bir sistematik derleme çalışması
Vocational problems faced by physical education and sports teachers: A systematic review study
- Tez No: 898208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bireyler, doğduğu andan yaşamlarının sonuna dek birçok problem ile karşılaşmakta ve bu problemlere çözüm üretmek durumunda kalmaktadır. Gündelik hayatımızda beşeri ilişkiler gerektiren; iş, okul, aile, arkadaşlıklar vs. ile iletişim sürecinde pek çok problem ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu problemlerin bazıları iletişim ile çözülebilse de çevresel etmenlere, durumlara ve süreçlere bağlı olarak gelişebilen problemler de hayatımızda yerini almaktadır. Bu çalışmada beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin meslek hayatlarında karşılaştıkları problemlere ışık tutulmak istenmiştir. Sistematik derleme yöntemi tercih edilen çalışmada belirlenen dâhil etme kriterlerine uygun olarak; Web of Science, Scopus, EBSCO – SportsDiscuss With Full Text ve Tr Dizin web tabanlarında yayımlanan makaleler incelenmiş ve birçok ülkede görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin karşılaştıkları problemler saydam bir şekilde raporlanmıştır. Dâhil etme kriterlerine uygun olarak web sitelerinden ayrıştırılan 20 makalede, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin genellikle; salgın hastalıklar döneminde ve sonrasında disiplin ve adaptasyon problemi yaşadıkları, müfredat ve eğitim sisteminin çelişmesinden ve sürekli değişmesinden kaynaklı ve lisans eğitiminde aldıkları yetersiz eğitim nedeniyle öğretim metotları, öğretim stratejileri, özel eğitim, pedagojik eğitim bilgisi eksikliğinden kaynaklı pek çok problem ile karşılaştıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda; ırkçılık, kültürel çatışma, okul zorbalığı ve cinsiyet eşitsizliğine karşı sınıf ortamında sorunların büyüdüğüne işaret eden öğretmenler, göreve yeni başladıkları süreçte yeterli desteğin alınamadığına dikkat çekmiş, görev yerlerindeki okulların fiziki yapısının elverişsiz olduğunu, malzeme ve tesis eksikliği nedeniyle dersin gerektirdiği uygulama faaliyetlerinin sınırlanarak dersin verimliliğinin azaldığını dile getirmiş ve mesleki yaralanma, çalışma koşulları ve çevresel etmenler nedenli pek çok problem ile karşılaştıklarını ifade etmişlerdir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin karşılaştıkları problemlerden hareketle, ders için gerekli bütçenin ayrılması, lisans eğitiminde ders içeriğinin ve eğitimci desteğinin artırılması, uzman eğitimciler eşliğinde sıklıkla hizmet içi eğitimler verilmesi, meslektaşlarının, okul yönetiminin ve öğrenci velilerinin desteği ile koordineli hareket edilmesi için toplantılar düzenlenmesi ve eğitim sistemi ve müfredatın kafa karıştıracak şekilde sürekli değişime gitmesinin önüne geçilmesi önerilerinde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Individuals face many problems from the moment they are born until the end of their lives and have to find solutions to these problems. Our daily lives require human relations; work, school, family, friendships, etc. We face many problems in the communication process. Although some of these problems can be solved through communication, problems that may develop depending on environmental factors, situations and processes also take their place in our lives. This study aimed to shed light on the problems that physical education and sports teachers encounter in their professional lives. In accordance with the inclusion criteria determined in the study where the systematic review method was preferred; Articles published on Web of Science, Scopus, EBSCO - SportsDiscuss With Full Text and Tr Dizin websites were examined and the problems faced by physical education and sports teachers working in many countries were reported transparently. In 20 articles parsed from websites in accordance with the inclusion criteria, physical education and sports teachers generally stated; They experienced discipline and adaptation problems during and after epidemics, the conflict and constant change of the curriculum and education system, and the lack of teaching methods, teaching strategies, special education, and lack of pedagogical education knowledge due to the inadequate education they received in undergraduate education. has been detected. At the same time; Pointing out that the problems in the classroom environment against racism, cultural conflict, school bullying and gender inequality are growing, the teachers pointed out that they could not receive sufficient support when they first started working, that the physical structure of the schools in their places of duty was unfavorable, and that the practical activities required for the course were limited due to the lack of materials and facilities. They stated that their productivity decreased and that they encountered many problems due to occupational injuries, working conditions and environmental factors. Based on the problems encountered by physical education and sports teachers, allocating the necessary budget for the course, increasing the course content and educator support in undergraduate education, providing frequent in-service training with expert educators, and acting in coordination with the support of colleagues, school administration and students' parents. Suggestions were made to organize meetings and to prevent the education system and curriculum from constantly changing in a confusing way.