Spor lisesi öğrencilerinin prososyallik ve duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between prosociality and emotional intelligence levels of sports high school students
- Tez No: 898279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki spor liselerinde öğrenim gören öğrencilerin prososyal davranışları ve duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Araştırmada, spor eğitiminin öğrencilerin duygusal zekalarını artırdığı ve bu artışın prososyal davranışlar üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Spor aktivitelerinin öğrencilerin sosyal becerileri, empati kurma yetenekleri ve takım çalışması gibi unsurları güçlendirme potansiyeli değerlendirilerek duygusal zeka ve prososyal davranışlar arasındaki ilişkinin çeşitli faktörlerle nasıl şekillendiği üzerinde durulmaktadır. Eğitimciler için sporun, eğitimdeki rolünü yeniden değerlendirmeleri ve öğrenci gelişimi üzerindeki etkilerini maksimize etmek için stratejiler geliştirmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between prosocial behaviors and emotional intelligence levels of students studying in sports high schools in Turkey. The research reveals that sports education increases students' emotional intelligence and this increase has a positive effect on prosocial behaviors. By evaluating the potential of sports activities to strengthen students' social skills, empathy skills and teamwork, it is emphasized how the relationship between emotional intelligence and prosocial behaviors is shaped by various factors. It shows that educators need to re-evaluate the role of sports in education and develop strategies to maximize their impact on student development.