SLA yöntemi ile dolgu geometrisi incelemesi
Filling geometry analysis with SLA method
  1. Tez No: 898280
  2. Yazar: ONUR UYĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER SÜREYYA KARABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması Stereolitografi (SLA) yöntemi kullanılarak üretilen mekanik test numuneleri üzerinde incelemeyi içermektedir. SLA yöntemi 3 boyutlu bası yöntemleri arasında önemli bir yer kaplamaktadır. 3 boyutlu baskı yöntemleri son yıllarda oldukça hızlı bir ilerleme içerinde ve farklı alanlarda kendine yer bulmaktadır. Literatür araştırmaların birçoğunda mekanik incelemeler 3 boyutlu tasarım yöntemi olan Eriyik Yığma Modelleme (EYM) çevresinde genişletilmiştir. SLA yöntemi ile mekanik test incelemelerine fazla yer verilmediği için bu tez ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada SLA ile alınan mekanik test numunelerine çekme, basma, 3 nokta eğme testleri yapılmıştır. Çekme numunelerinin Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntülerine bakılmıştır. Malzeme dolgu geometrilerindeki değişikliklerin testlerdeki etkilerine bakılmıştır. Tez çalışmasında birinci bölümde geleneksel ve ileri üretim yöntemleriyle 3 boyutlu (3B) baskı yöntemlerine giriş yapılmıştır. İkinci bölümde EYM ve SLA yöntemleri kullanılarak üretilen parçaların mekanik özelliklerinin araştırıldığı makaleler incelenmiştir. Üçüncü bölüm ile yapılan çalışmada kullanılan cihazlar ve metot anlatılmıştır. Son bölümde yapılan testler sonrasında elde edilen bulgular incelenerek tartışma gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes an examination of mechanical test samples produced using the Stereolithography (SLA) method. The SLA method has an important place among 3D printing methods. 3D printing methods have been rapidly progressing in recent years and have found their place in different areas. In many literature studies, mechanical examinations have been expanded around the 3D design method, Fused Deposition Modeling (FDM). This thesis emerged because mechanical test examinations with the SLA method have not been given much space. In this study, tensile, compression, 3-point bending tests were performed on mechanical test samples taken with SLA. Scanning Electron Microscope (SEM) images of tensile samples were examined. The effects of changes in material filling geometries on the tests were examined. In the first part of the thesis study, an introduction to 3D (3D) printing methods with traditional and advanced production methods was made. In the second part, articles investigating the mechanical properties of parts produced using FDM and SLA methods were examined. In the third part, the devices and method used in the study were explained. In the last section, the findings obtained after the tests were examined and a discussion took place